| Costyn330 a întrebat:

Salutare colegii, imi poate spune cineva consumul real al unui bmw e46 320d 150 HP? As vrea sa imi iau unul, si nu vreau nici sa ma sparga la consum.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Eu am un 118D 122cp si un e91 320D cu 163cp. In general afara imi manca 5 daca is cuminte si nu depasesc 100km/h si 3000rot/min, 6 daca ma dau la ele ( maxim maxim 7 dar trebuie sa conduc litelarmente ca un nebun), si in oras cam 8-9 in functie de anotimp si trafic.
Mi-am calculat de mai multe ori mixtu ( la fel si tata dar el are Audi 2.0 TDI euro 5), si acesta este aproximativ de 7 combinat pentru stilul nostru de condus. Noi mergem destul de tare, facem depasiri dar nimic exagerat si cam avem 1-2 pasageri cu noi.
Stiu ca ceea ce am descris eu nu e chiar E46 dar in cazul la 118D e acelasi motor doar ca putin detunat.
Oricum in general masinile diesel de 2.0 din perioada 2003-2012 sa zic mananca cam asa indiferent de firma si cai. ( 6 afara, 8-9 oras).

| relian a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Ce legatura are viteza cu consumul? Consumul tine de cat de des pui frana, cu cate frane mai putine, comnsumul mai mic.
La viteza mica, ai consum mai ridicat, ma refer de mergi asa ca si o caruta.
Eu vad si la 120 sau la 140 mph ai un consum f mic, asta pentru ca te ajuta f mult si inertia masinii, nu folosesti frana, pe autostrada cam asa se intampla.
Asa ziceam si eu candva mde mergi cu viteza mai mare de nu stiu cat consumul e mai mare.Nici vorba.Am la masina mea la bord, imi arata consumul si asa vad si la viteze de 150 mph consum f putin.

Restu ce zici trafic,normal trafic mare inseamna frana folosita mai tot timpul consum mare.
Frana face ca masina sa se opreasca din inertia ce o avea initial,apoi sa ajungi iar la viteza aia,se consuma cantiti mai mari de carburant.

Consumul il faci tu,pentru ca nu stii pe unsde mergi,sau cum o sa fie traficul.
Faci consumu real umplut rezervor,km dati la zero,mers,vzut iar,ala e consumul real,nu ce spune unu altul.
Daca e cineva care are o masina distrusa,nu-i merge toate sistemele,consumul este diferit.
Chestia aia cu in oras si in afara orasului, n-are a face, depinde cum ai zis stu de trafic, ce in afara orasului nu e trafic? uneori pe autostrada mergi mai incet decat pe strazi laughing
Bagi frana din metri in metri.
Teoretic da, ce spune fabrica, dar de e trafic mare nu se mai aplica consumul fabricii.

| DaFrateEuSunt a răspuns:

8.9 L/100km

| andbog19 a răspuns:

In oras in jur de 9.7, iar in afara orasului aproximativ 7.4