| Alex a întrebat:

Cum se verifica discurile de frana si placutele de frana la masini? Multumesc!

6 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Un mecanic bun iti poate zice cat mai rezista placutele, discurile chiar si cureaua de distributie! Eu am fost la un mecanic mi-a zis ca placutele mai tine cam 10000km dupa 11000km au fost gata!

| darrio2007 a răspuns:

Prin vizualizare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se inspecteaza vizual. exista si placute care au senzori

| relian a răspuns:

Daca discurile sint uzate sa spunem neuniform atunci cind frinezi vei auzi acele scritituri deci iti dai seama ca ori ai discul uzat neuniform ori placutele au ajuns la metal.Acum placutele de frina unele au senzori, la masinile scumpe si te anunta la bord, iar cele mai multe sint fara senzori.Asa dupa ce ai schimbat placutele dupa un an deja te uiti la ele.Are o parte metalica si partea care frineaza acel ferodou, deci se vede metalul poti face difereta intre partea ce frineaza si partea metalica pe care sta acel ferodou.Cind ai vazut ca partea ce frineaza s-a subtiat si ajunge aproape de partea metalica le schimbi.Cind schimbi placutele, discurile ori le rectifici undeva sa le faci plane ori le schimbi si pe ele, pui unele noi.Deci verifici vizual in acel caliper acolo stau placutele de frina. Daca nu stii opreste linga un service si iti arata ei unde sint si care sint, ca pe viitor tu sa verifici.Dar odata ce le schimbi noi dupa 2 ani incolo ai un an jumate te uiti la ele.Bine depinde si cit conduci acea masina.

| Dorifto a răspuns:

Cu ochiul

| Rynno a răspuns:

Verifici nivelul de uzura de pe placute si de pe discuri...