| DeeDee817 a întrebat:

Buna! Cât m-ar costa sa schimb plăcuțele și discurile de frâna la un Vw Passat b6 din 2006

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Exagerezi!
Merg de multi ani cu masina la reprezentanta, si crede-ma pretul de manopera nu este cu MULT mai mare decat al serviceurilor multimarca autorizate RAR!
Depinde de ora de manopera dar ea este in jurul a 180-200 lei/ora manopera pe partea mecanica, pe cea electrica poate fi putin mai mare!
Deci ce ai spus tu cu 2000 de lei doar manopera la un VW oarecare este un pret pe are l-ai da la reprezentanta Maserati la un model de 100k euro
Evident ca pretul difera de la judet la judet si de la reprezentanta la reprezentanta.

| Simpatic a răspuns:

Preturile nu sunt foarte mari la aceste piese aftermarket daca am vorbi despre OEM e altceva, dar nu cred ca e cazul la un VW b6, oricum am configurat pentru un VW Passat B6 diesel, adica dieselul de 140 CP si 2000 cm3 ca imi era mai la indemana :

Nu ai precizat daca placute si discuri frana pe puntea fata sau spate, dar am sa scriu pentru puntea fata :

Discul : 200-250 de lei / bucata, ai nevoie de 2 bucati
Placute de frana fata : 100-150 de lei setul

daca ai frana de mana electrica e posibil ca placutele sa fie putin mai scumpe de 150 de lei, dar oricum nu cu mult.

Cum bine ti-a spus cineva e bine sa mergi la un magazin de piese cu seria de sasiu (VIN) si iti spune acolo absolut tot ce te intereseaza!

Nu uita ca anumite serviceuri lucreaza doar cu piesele cumparate de la ei prin distribuitorii lor, de aceea la un service serios nu merge propritarul cu piesele in sacosa ci ti le comanda serviceul? De ce? pentru ca asa este corect si legal!
Cine iti poate oferi garantie si factura pe ceva din exterior?

| Simpatic a răspuns:

Invata sa vorbesti mai frumos, pe un ton civilizat, esti un nimeni inregistrat de 1 zi si deja vorbesti pe nas!
Am zis cum sta treaba, nu mecanicul face pretul ci sunt preturi de service care sunt afisate, mie nu-mi pasa de grupul VAG, am din alt registru fac ceva pe toate nemtariile si cazanele, ca si tu tot un cazan de 2 lei aiwinking
Pretentii sa emiteti cand aveti si sunteti ce va dati! trollule

tot pe ajutoare de somaj, tot pe indemnizatii? va dati bogati aici cu VW voastre de 2000 de lei manopera la placute, cand vreodata ai avut tu masina sa schimbi placutele la o reprezentanta, mai coteiule laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vreo 200 de lei, minim.
Daca dai de un mecanic idiot, care pune presa pe etrierele electrice, vreo 1400 de lei.

| vodami92 a răspuns:

De obicei la masinile mai vechi gasesti piese greu! doar daca ai ceva noroc!

| tunoi88 a răspuns:

Mergi cu certificatul de inmatriculare la un magazin de piese auto, acolo o sa iti dea preturi pentru discuri si placute. Alegi ce vrei sa cumperi dupa care mergi la service. Exista si service uri unde poti comanda direct la ei. Poti sa cauti si pe internet. Ai de unde alege!

| Fl8rinw a răspuns:

Poti sa cauti pe Net sau o cunostinta care cunoaste. asa preturile difera de la firma la firma nu strica sa te documentezi ca nu mai ai incredere in niciun mecanic in ziua de azi