| Hellboy96 a întrebat:

Salutare!
Daca am făcut scoala de șoferi (orele de condus) intr-un oraș, exista posibilitatea să dau sala și traseul in alt oraș?
Din cate am văzut pe net trebuie să dau sala și traseul în orașul pe care îl am în buletin. Daca îmi schimb adresa pot da in orasul in care ma mut?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legislatiei rutiere examinarea pentru obtinerea permisului de conducere se face in judetul de domiciliu sau in cel de resedinta (flotant), nu conteaza judetul in care ai facut scoala de conducere.
Totusi, dupa parerea mea, este bine sa sustii examinarea acolo unde ai facut scoala de conducere, bineinteles daca ai facut-o in unul dintre locurile indicate, fiindca vei cunoaste orasul si asta ajuta la proba practica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Examenul il dai acolo unde ai domiciliu in cartea de identitate / viza de flotant.

Scoala o faci unde vrei

| Hellboy96 explică (pentru suntserios):

și dacă mi schimb adresa din buletin?

| suntserios a răspuns (pentru Hellboy96):

Deci, examenul il dai acolo unde ai domiciliu in cartea de identitate in momentul in care te inscrii la examen. Nu ii pasa nimanui cand ti ai schimbat tu adresa sau nu. Conteaza unde ai domiciliu cand te inscrii la examen

| Feitan a răspuns (pentru Hellboy96):

Esti dispus sa schimbi buletinul doar ca sa dai traseul intr-o zona mai usoara?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îl dai în orașul în care ești nu e logic? Adică dau de carnet la Vrancea și examenul îl am la Turnu Severin? laughing

| Hellboy96 explică (pentru anonim_4396):

Pai da dar gen merge sa fac scoala in Turnu Măgurele și să dau sala și traseul în Botoșani?