| TeoriaLuiPytagora a întrebat:

Salutare,daca vopsesc capota cu aceeasi culoare pe care o am pe toata masina se va vedea ca i vopsea noua. Intrebare este daca un polish m ar ajuta sa nu iasa in evidenta prea mult. Mentionez ca este culoarea rosu deschis.!

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Vechea vopsea e matuita, cu un polish pe toata masina ar trebui sa o aduci la aproape aceeasi nuanta cu capota.

Verifica codul vopselii al masinii sa vopsesti capota exact cu aceeasi nuanta.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai zgariat-o si nu vrei sa vada taica-tu? Se va cunoaste orice i-ai face. Poti folosi exact aceeasi vopsea. Vechimea vopselei conteaza.

| TeoriaLuiPytagora explică (pentru darrio2007):

Spune mi de ce polish ul nu ajuta ca sa inteleg

| darrio2007 a răspuns (pentru TeoriaLuiPytagora):

Pentru ca vopseaua este aplicata mai proaspat decat cealalta. In timp vopseaua se mai decoloreaza din diferite motive. Putin sesizabil cu ochiul liber. Or, tu aplicand alta proaspata, se va vedea diferenta foarte usor.

| relian a răspuns:

Depinde de culoare si daca te uiti f atent, altfel nu prea bagi de seama.Dar niciodata o vopsea noua nu va fi ca cea veche, asta odata pentru ca vopseaua originala este facuta in fabrica, se baga in cuptoare etc, apoi soarele temepratura o invcheste si nu are cum sa fie exact ca una nou.Niciunde o vopsea veche indif ca e masina cai in casa no sa semene cu un vopsit nou chiar daca ai exact aceiasi vopsea. Daca ai pasatrat din exact aceiasi vopsea ot nu va fi la fel.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca e aceeasi vopsea cu care ai vopsit masina va fi diferenta, polishul nu ajuta. Daca te duci la magazinul de vopsele aia prepara culoare identica cu ce ai pe masina.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu se vede diferenta daca este meserias vopsitorul.

| KNST a răspuns:

Nu se va vedea atunci cand capota este uda, sau cand te uiti la ea... noaptea.winking Un ochi antrenat va recunoaste imediat modificarea.

| 2P a răspuns:

Vrea so vanda si sa-l fraiereasca pe cumparator

| Clausd10 a răspuns:

Va fi diferenta de nuanta. Pentru ca vopseaua se rascoace, iarna rece, vara fierbinte...