| CatalinBRG33 a întrebat:

Salutare! De ceva timp a inceput sa imi pocneasca lantul de la bicicleta gen cand o fortez un pic pedala in jos incepe sa tot pocneasca dar daca nu fortez pedala si merg usor cu ea nu se aude nimic, va rog sa-mi spuneti de la ce ar putea fi.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curăță și unge lanțul, verifica uzura foilor, al pinioanelor și al lanțului. Toate acestea se schimbă după un anumit interval de timp. Dacă ai leră poți verifica uzura lanțului. Dacă pe lera apare pana la 1% schimbi doar lanțul în prima faza. Dacă lanțul sare de pe pinioane atunci schimbi și pinioanele sau pui un lanț mai puțin uzat ( 0, 5). Dacă pe lera apară lungime de peste 1, 5 atunci va fi nevoie sa înlocuiești toată transmisia ( angrenaj, lanț, pinioane) și acestea vor costa un pic mai mult pentru ca va fi nevoie sa plătești și montaj dacă nu cumva știi sa le montezi singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar dacă lași uzura sa avanseze va fi problema pentru tine pe viitor. Spre ex există riscul de accidentare în cazul tău pentru ca, atunci când apeși pedala și împreună cu un lanț uzat și foaia uzată, îți va scăpa pedala când apeși pe ea și te vei juli în pedale. Iar dacă circuli pe drum public posibil sa înceapă să trosnească transmisia și poate avea urmări neplăcute mai ales dacă sunt și mașini. Iar dacă te mai oprește și politia pentru control și vede uzura, ghici cine ia amenda pentru ca pui în pericol siguranța circulației? Eu am pățit să fiu oprit pentru control și a verificat starea bicicletei. Eu am fost în regula, însă nu te juca.