| Sergiu0709 a întrebat:

Salutare, am o problema la bicicleta, lantul imi scapa cand vreau sa fortez, am cautat multe pe internet si am observat ca pinioanele mele nu sunt uzate, mai exact nu sunt ascutite, de foi nu stiu exact, ce ziceti poate fi lantul? Si daca e lantul cum pot sa verific deoarece nu am cheie (sau cum se numeste) speciala pentru a verifica uzura acestuia?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"imi scapa cand vreau sa fortez... poate fii lantul?"

nu poate FI (cu un singur "i"), ai uzură la foile pedalier

| badpanda a răspuns:

Ar putea fi defecta caseta butuc spate unde se afla mecanismul cu clicheti.

| Sergiu0709 explică (pentru badpanda):

Stiu dar sper sa nu

| badpanda a răspuns (pentru Sergiu0709):

Poate este prea devreme sa ai o bicicleta.
O trotineta simpla ar fi mai ok.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Nu cred că lanțul este de vină. Mai degrabă ai o problemă cu brațul schimbător. Umblă puțin la reglaj.

| Sergiu0709 explică (pentru SmaraldAlbastru):

Si cu reglajul am facut 1x 123456789 in jos si in sus merge perfect si pe 2x tot asa

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Sergiu0709):

Atunci, chiar că este de vină lanțul. Pentru verificare, poți să folosești așa ceva: https://www.decathlon.ro/dispozitiv-testare-uzura-lant--id_8351086.html

| Sergiu0709 explică (pentru SmaraldAlbastru):

Multumesc chiar o sa imi cumpar

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Sergiu0709):

OK, baftă.

| Sergiu0709 explică:

Vreau sa mai adaug ceva eu am o transmisie 2x9 si am incercat 2x7 2x8 2x9 si tot scapa
pe ori ce pinion si pe ori ce foaie tot scapa