| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Deci in acest moment fac cursurile de legislatie de la scoala de soferi. Am inceput acum 2 saptamani in urma. Am facut o saptamana, saptamana trecuta a fost a doua si mi s-a spus ca pe 17 (deci saptamana aceasta), adica ieri, ar fi trebuit sa dau mini-sala, dar pentru ca instructorul este plecat din tara trebuie sa vin in final pe data de 23, asta inseamnand lunea viitoare. Adica cam in a 4 saptamana. Nu este nimic in neregula sa treaca atata timp pentru a termina cu legislatia? Si nu am ce sa fac alteva pana nu dau acel test, adica nu pot sa incep orele de condus daca nu am trecut mini-sala?

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Iti recomand sa faci multe, multe chestionare acasa. happy
Daca acele cursuri de legislatie rutiera au ca termen final data de 23 august (modificata anterior), dupa ce sustii acel mini-test vei putea exersa la volan abilitatile tale practice (in poligon si in oras).
In cazul meu, testul "mini-sala" a fost doar o formalitate (am fost anuntat ca am trecut, fara prezenta fizica), iar dupa aceea am exersat pe traseu.
Cum spuneam, daca ai mult timp liber, e necesar sa stapanesti foarte bine raspunsurile din chestionare.
Vei lua sala fara indoiala!

| JustDeedee a răspuns:

Având în vedere că instructorul tău este plecat oricum nu vei putea începe orele de condus. De obicei acel test după legislație e mai mult o formalitate, e foarte ușor, mai mult sunt doar întrebări din indicatoare. Eu îți recomand ca până să începi orele de condus să înveți în continuare legislația, să o repeți, să faci chestionare etc. ca atunci când termini orele de condus să te poți și programa direct la sală ca să nu mai pierzi timpul.

| florin926481f a răspuns:

Eu am terminat legislatia in 4 zile, testul in a 4 a zi adica joi, saptamana care a urmat luni am inceput deja orele de condus.
Testul de la legislatie l-am dat cu profesorul de legislatie, nu are treaba instructorul.
Nu poti sa incepi orele de condus daca nu treci testul.