| CristiPal a întrebat:

Salutare!

Detin o masina avariata pe care vreau s-o repar. Pentru asta intentionez sa cumpar alta de la care sa iau toate piesele. Intrebarea e, care este procedura cea mai simpla cu actele noii masini? Trebuie s-o trec pe numele meu la primarie si la drpciv iar apoi s-o radiez? Sau e o cale mai simpla?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există o cale mai simplă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cumperi masina cu forme legale (contracte v-c), iei fiscalul de la vanzator, o inscrii la tine la taxe si impozite, si atat. Nu mai mergi la drpciv.
Dupa asta, alegi o varianta de radiere fiscala: fie predai la reciclat ce ramane din masina si duci adeverinta de distrugere la primarie, fie soliciti radierea pe motiv ca sta parcata pe terenul propriu (trebuie sa ai pe numele tau curte sau ceva garaj) si nu o folosesti.
Varianta a 2-a, adica radierea la cerere cu dovada de spatiu, ar putea sa te trimita la drpciv pentru a preda numerele.

| relian a răspuns:

Daca iei o masina accidentata, de la care sa iei piese, nu faci nimic, cumperi doara masina de la respectivu, nu esti curios de acte laughing deci este f simplu.
Eventual poti sa faci o hirtie de mina, sa zica ala ca tia vindut masina pentru piese, eventual sa iti dea o copie de la ID si cam aia e tot, sa zici sa nu vina dup, ca iai furat fierul din curte.

Sau daca mergi cu inca cineva cand iei, cand dai bani cei dai, ai martor, cam aia e tot.
Nu ai nevoie de actele aluia, sa radieze ala actele.

Tu pentru ce sa treci o masina pe numele tau, daca o sa o dai la fier vechi dupa ce iei piese de la ea? Masina aia nu functioneaza, deci nu inregistrezi nimic.

Ori daca iti da ala si actele, intreaba la aia care iti fac act, spune-i ca tu folosesti masina doara pentru piese, no sa o repari, daca e ceva sa iti faca un act in sensul asta.
Apoi actul ala e doara asa dovada ca ai cumparat masina aia si nu ti sa agatat de mina laughing dar nu inregistrezi nimic nicaeri.