| sk8terionutz a întrebat:

Am cumpărat o mașină în decembrie anul trecut și acum vreau sa o dau. Nu am înmatriculat-o pe numele meu doar la primărie și atât. Intrebarea mea este dacă pot sa o vând mai departe și următorul proprietar sa-și facă actele sau este alta procedura?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este oficial a ta. Așa că nu o poți tu vinde mai departe. Trebuie să o inregistrezi ca propietatea ta, și apoi faci cu ea ce vrei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la primarie si intreaba i pe ei.

| mihai69 a răspuns:

Sigur că poți.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, poti sa o vinzi mai departe, dar cred ca trebui sa ii dai cumparatorului inclusiv contractele V-C pe care le-ai facut tu cu persoana din acte, si copii dupa actele voastre de identitate.
Fiscalul il scoti de la tine din primarie.
La biroul de acte afli procedura exact.
De putut se poate sigur.
Vezi ca masina nu mai are drept de circulatie cu actele respective, cand trec 90 de zile de la instrainare.

| mi25 a răspuns:

La primarie proprietar esti tu. Acolo exista un exemplar din contractul de cumparare. Dar in certificatul de inmatriculare cine-i proprietarul?
Acum este un fel de struto-camila.
Daca in certificatul de inmatriculare esti trecut tu, atunci trebuie sa mergi cu cel care ti-a vandut masina (daca nu a mers el singur) la inmatriculari la politie, o inmatriculezi pe numele tau si apoi o vinzi urmand calea legala. E posibil sa platesti si o amenda deoarece nu ai inmatriculat-o in 30 de zile.
Daca nu esti trecut in certificatul de inmatriculare, poate sa o vanda vechiul proprietar, iar tu sa faci cerere la primarie sa-ti scoata de la impozit masina. E mai complicat. Daca este la aceiasi primarie este mai simplu.