| adrian121z22 a întrebat:

Salutare. Doresc sa imi achitionez un seria3. Cabrio. Probabil modelul vechi ca sa ma incadrez in buget.
Ce recomandati? Sa cumpar unul gata facut sau sa iau o masina de la 0?
Daca pe masina este un 1.6 sau 1.8. Ii pot pune 2.5 legal? Locuiesc un Austria si e cam periculos aici sa nu ai ce scrie in acte.
Ce motorizari sunt capabile pentru soft si performanta, adica cu timpul vreau sa il duc la 200 cp+

Prefer benzina dar stiu ca ar trebui sa aiba turbo si ma gandesc ca, dieselul m-ar ajuta sa aduc motorul la o performanta care ma multumeste.
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Dieselul cat si tubo-benzina te vor ajuta sa cresti caii prin remapare mult mai bine decat un motor aspirat la care castigul e de 10-15 CP, la un turbo fiind prin stage 1 sa zicem un castig de 30-40 CP (la motoarele Bi-turbo am vazut castiguri si de 70 CP doar din soft)
Dar exista o chichita si aici, masinile vechi pierd din CP datorita uzurii internelor, de aceea cand cumperi o masina verific-o iar daca este pasionat de tuning du-te inainte sa o cumperi si pune-o pe un dynamometru si vezi cati cai putere are ca sa stii cu cat lucrezi pe viitor, daca a pierdut sau ii mai are pe toti!

| adrian121z22 explică (pentru Simpatic):

Pe acest model se gaseste motorizarea turbo pe benzina?

| Simpatic a răspuns (pentru adrian121z22):

Pai despre ce buget si ce model exact vorbim e36, e46, e93 ce an sa fie? am inteles ca vrei decapotabila dar conteaza ce versiune!

| adrian121z22 explică (pentru Simpatic):

E46 sincer. E93 da spre ozn mai mult, parerea mea

| Simpatic a răspuns (pentru adrian121z22):

Din cate am cautat e46 pe benzina nu are turbo-benzinara cel putin nu pe varianta decapotabila cum ai zis, dar are niste motoare de cilindree buna 2, 5 benzina cu 6 cilindri care in opinia mea sunt peste diesel, dar daca vrei turbo iei diesel, in schimb sa te gandesti ca e o masina vechiuta si pot aparea probleme la ea inclusiv la turbina...e46 fie ca vb de primele modele sau de facelift sunt modele vechi.
Eu am avut e46 dar cand am cumpoarat-o acum mai multi ani avea ca vechime 4 ani era ca noua, acum nu as mai cumpara una chiar daca imi place aspectul mai ales celor cu pachet M