| Andreeas_Andreeas_1997 a întrebat:

Salutare,grup! Am si eu o problema cu masina mea.Este un opel astra h 1.9 cdti.Am lăsat-o două luni fără să o folosesc si in seara asta cand am pornit-o a scos fum si motorul nu mai trăgea.Frana de mâna se trage cam ușor si ma gandesc ca s-a rupt cablul.Am vrut sa plec cu ea si cand am accelerat-o parca o ținea ceva pe loc. Oare ce s-a intamplat?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ori s-au lipit placutele de discuri, ori etrierele s-au blocat. Trebuie batut putin in ei, iar daca nu isi dau drumul, chemat un mecanic sa ii desfaca.
Cat despre fum, trebuie facuta o diagnoza, dar nu cu orice, ci cu Tech2 sau macar OP-COM.

| DaniTDCI a răspuns:

Mai mult ca sigur ti-a ramas frana de mana blocata, trebuia sa ii bagi niste motorina proaspata in rezervor si sa o lasi cateva minute la relantiu, dupa aceea sa ii dai peste 3000 rpm-uri sa arda motorina veche

| suiramvl a răspuns:

Posibil sa fi rămas cablurile de frână acționate. De nefolosita ruginesc și se blochează și tia rămas acționat pe saboți. Cat despre fum. La un diesel este aproape normal. Cauze pot fi multiple. Turbo, egr, injectoare. Depinde de fumul care la dar. Alb albastru negru?