| Salam2000 a întrebat:

Salut. Am o problema. Sunt incepator si nu le am cu mecanica si restul prea tare. Stăteam cu un coleg in masina si cu ac-ul pornit. Dupa vreo 10 minute am vrut sa dau geamul jos dar se ducea foarte greu. Am lasat geamul si am vrut sa pornesc motorul, minune ce sa vezi s-a dus bateria. Am scos bateria si am vrut sa pun una de la alta masina dar era prea mare. A oprit un om si a spus ca ma trage el si poate porneste. A pornit dar acum frana este intepenita. Apas cat de tare pot si abia se apasa putin si incepe sa franeze. Am incercat sa opresc/pornesc motorul iar dar tot asa sta frana. E vorba de un passat b5.5. 2002.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chemi masina cu plaforma si o ridica ei, ducand-o in serviceul auto.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce aer conditionat aveai tu cu motorul oprit?
Doar nu e Opel, sa ai clima reziduala laughing
Cat despre pornit masina trasa, nu e deloc ok.
Frana merge asa pentru ca nu functioneaza servofrana. Vezi daca ai vacuum pe instalatie.

| relian a răspuns:

Te pomeni ca masina ta are aer conditionat electric,merge la curent laughing de spui ca stai cu amicu tau in masina cu AC ON si cand sa pornesti masina,minunea s-a intamplat laughing poate ca minunea este asta,mergea aerul conditionat fara motor,asta da minune.

Bateria a murit ca o fi dus alternatorul,chiar de bateria ar fi fost buna,daca n-a fost incarcata corespunzator,ori spre deloc a murit deja.
Pe viitor totdeauna cand schimbi o baterie,verifica si alternatorul,fara sa verifici alternatorul daca functioneaza bine,nici nu pleca cu masina.

Nenea pompieru ce zici ca tea tras,de ce nu ti-a dat curent sa pornesti masina,in loc sa te traga,ar fi trebuie sa iti dea curent si porneai,asa plecai si minunea se intampla, adica ar fi pornit si motorul laughing odata ce motorul porneste, bateria nu mai are nici o treaba, curentul este produs de la alternator, bateria iese din ecuatie.
Dar probabiul cine stie ce cazan de tuica ai laughing duo la careva ce se pricepe, asta pentru ca tu ai spus ca nu le ai mai deloc.