| Ninos a întrebat:

Salutare!
Am un Opel Zafira 1.8 16v benzina,an 2001, sh.
Mi s-a intamplat urmatorul lucru:
Eram stationat,motorul oprit,cand am vrut sa pornesc,am dat la automat si nu a pornit.
Dupa care a pornit electroventilatorul chiar si cu cheia scoasa din contact, repetand de 2-3 ori aceeasi treaba.
Am pus contactul,l-am luat,dupa care am dat imediat la automat si masina a pornit dar motorul mergea neregulat,se tura singur.
Plecand cu ea spre casa numai in treapta 1, chiar daca acceleram mergea in relanti. Dupa aprox 1 km i-a revenit turatia,dupa care am schimbat treptele de viteza,am lasat o la punctul mort, motorul oprindu-se singur.
Spre fericirea mea la 50 m de casa. Nu am mai incercat sa pornesc,am decuplat borna - de la baterie, lasand o 15 min, am montat.o la loc, masina pornind ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.
Mentionez cu scuzele de rigoare ca martorul cu motorul (rosu) era aprins de cand am cumparat o. Nu a fost supusa testerului.
Ce poate fi?
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| danutz2006 a răspuns:

Cel mai sigur ar fi sa mergi cu ea sa o pui pe un tester.
Din ce ne spui aici este posibil sa fie o problema din calculatorul masinii dar cel mai bine mergi cu ea la doctor.
A pune un diagnostic de la distanta este foarte greu.

| Ninos explică (pentru danutz2006):

Multumesc!
Asa o sa fac.