| Cobalt111 a întrebat:

I s-a întâmplat cuiva la mercedes sa nu mai lumineze bordul ci doar acele si display-ul? Multumesc

Răspuns Câştigător
| danandrei1 a răspuns:

Nu ai specificat ce Mercedes ai, dar daca este un model mai nou, dupa anul 2009, panoul de sigurante se afla la picioarele pasagerului din dreapta fata, e o usa sub mocheta unde sunt toate sigurantele. Cel mai probabil ai o siguranta arsa, asta daca nu iti lumineaza nici celelalte intrumente ( aer conditionat, radio, etc).

Daca te referi doar la lumina din bord, aia unde se vade viteza si turometru, este posibil ca sa ai un scrut circuit pe undeva sau chiar o defectiune a ceasurilor, astfel incat necesita o inlocuire.

Te sfatuiesc sa mergi la un electrician si el poate spune cel mai bine, daca intr-adevar este vorba despre un scurt circuit, o siguranta arsa sau o defectiune care necesita inlocuirea.

Am avut si eu o problema indentica la un Rover, dar problema a fost simpla, ceva fire atingeau undeva tabla si astfel nu mai functionau becurile de la picioare.

| Cobalt111 explică (pentru danandrei1):

Multumesc pentru raspuns, este un CLS din 2007
Acele luminează si display-ul merg perfect doar fundalul cu numere nu lumineaza

1 răspuns: