| WhiteWyzard a întrebat:

Salutare, am o intrebare, Am primit de la o cunostinta o dacie, am mers cu ea 2 ani pe numele vechiului proprietar, recent am decis sa o trec pe numele meu, am facut contract vanzare cumparare am trecut masina pe impozitul meu si urmeaza sa ma duc la RAR pentru autentificare, am toate actele si pe talon nu scrie la rubrica de instrainare nimic, eu daca ii fac asigurare ( pe numele vechiului proprietar) am voie sa mai circul cu masina? (mentionez ca proprietarul este de acord)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa te duci sa o inmatriculezi pe numele tau, la serviciul de inmatriculari din judetul tau, apoi faci asigurarea pe numele tau. Tu nu poti face asigurarea pe numele vechiului proprietar, avand in vedere ca acum tu esti proprietarul. Numai bine!

| WhiteWyzard explică (pentru Ioandelasal):

Pot sa fac asigurarea, asa am facut timp de 2 ani + ITP... pentru inmatricularea pe numele meu trebuie sa o duc pe platforma (150 ron) la RAR pentru autentificare... cu 150 ron fac asigurarea pe jumatate de an. am aceleasi acte numai ca masina este trecuta la impozit-ul meu si am un contract de vanzare cumparare. Pe talon nu a scris nimic la instrainare