| BrielNar a întrebat:

Salutare. In mai implinesc 18 ani si doresc sa fiu pregatit din timp cu scoala auto. Vreau sa stiu cand se poate face scoala auto, de la ce varsta, si cand se pot da examenele auto. Si daca se poate sa`mi spuneti despre ce test este vorba, acela care vede daca esti "intreg la minte" pentru a poseda un carnet auto. ( specific categoria B). Daca se poate, un site cu chestionare auto care sa aiba intrebarile exact ca la examenul de sala.

Răspuns Câştigător
| Mariusr11 a răspuns:

Salut. Scoala de soferi o poti incepe cu 3 luni inainte de implinirea a 18 ani. Desigur, vei incepe cursurile de legislatie rutiera. Examenele auto se dau dupa ce termini cursurile si sedintele cu masina alaturi de un instructor. Asta dureaza in jur de 1 luna :-?
http://www.i-drpciv.ro/chestionare-auto-drpciv/
Este cel mai bun site pentru examenul de sala. Sunt intrebari care vor fi puse si acolo. Bafta

| BrielNar explică (pentru Mariusr11):

Multumesc frumos. O nelamurire mai am, pe android, cat si pe ios exista o aplicatie "scoala auto" cu chestionare. Sunt la nivelul la care am pe istoric ~83 admise si ~10 picate. Sunt curios daca intrebarile de acolo, corespund, macar putin, cu cele care pot pica la examenul de la sala auto.

| Mariusr11 a răspuns (pentru BrielNar):

Da, sunt destul de asemanatoare. Sunt unele intrebari care pica si la examen, doar ca sunt formulate altfel. Trebuie sa fii atent la intrebare si sa nu te grabesti.

| BrielNar explică (pentru Mariusr11):

Am inteles. Multumesc frumos. O seara buna!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scola o incepi la 17 ani si 9 luni iar examenele le dau dupa ce implinesti 18 ani.

Da in cadrul fisei medicale o sa faci o vizita si la psiholog unde o sa iti testeze reflexele in principiu

| BrielNar explică (pentru suntserios):

Multumesc frumos!

| MariusF23 a răspuns:

Scoala poti s-o incepi cu 3 luni inainte sa faci 18 ani, deci in martie. De obicei testul psihologic si fisa medicala ti le face instructorul/scoala, daca nu, te duci la o clinica si te rezolvi cu amandoua. Pentru chestionare poti intra pe site-ul politiei : www.drpciv.ro sau un site foarte bun, www.e-drpciv.ro

| BrielNar explică (pentru MariusF23):

Multumesc frumos, apreciez raspunsul si timpul alocat.