| andreilre96 a întrebat:

Salutare,
Maine urmeaza sa vad un Passat CC cu numere de Suedia. Masina o are la Bacau.
Vanzatorul mi-a spus ca toate actele sunt in regula si ca o sa mi le pregateasca pentru inmatriculare.
Mi-a dat seria,am verificat-o pe carvertical,e totul ok.
Pentru mine e prima oara cand cumpar o masina cu numere straine,o sa ma duc si singur.
Spuneti-mi va rog,daca bat palma cu el si iau masina, apoi ce trebuie sa fac mai departe, care sunt pasii? Vreau sa vin cu ea pe roti de la Bacau. Ce acte trebuie sa primesc de la el?
Multumesc!

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Niciodata in viata ta sa nu cumperi o masina sh fara sa vina cu tine cineva expert in asta, fie un amic samsar fie un mecanic etc
degeaba masina pe foaie (carvertical) e ok daca ea fost bubuita de 3 ori intre timpwinking
Bine niciodata daca nu esti chiar tu foarte priceput in ale masinilor, in mecanica si tinichigerie

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine nu risca nimic ca ie i o rabla pe bani multi si adio nu i mai recuperezi de la proprietar, el iti da masina zice ca e bună si acasa sau pe drum constati ca e varză, spune i sa ti o aduca el acasa in Bucuresti, daca nu vrea sa stea cu ea sa o vinda peste 100 de ani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la un birou de acte si cere consultanta.
Eu am avut tot un gunoi de Passat, tot din Suedia, la care am asteptat 9 luni decizia de radiere, timp in care mi se dadeau numere provizorii pe 30 de zile. Am ajuns la o colectie impresionanta. Nu mai zic ca masina era foarte "fragila", in final a cedat motorul cu totul, si au aparut gauri in caroserie. La momentul cumpararii se prezenta foarte ok gunoiul, avea multe piese schimbate si nu parea sa aiba probleme.
Intre timp am si locuit putin in Suedia, pe roscatii aia ii doare in crr de masini, nu le intretin deloc, iar cand se strica, le carpesc mult mai rau decat romanii. Nu as mai cumpara masina de acolo, sunt foarte obosite.