| Jipa95 a întrebat:

Salutare! O recomandare anvelope all season / de iarna pentru o dacia logan 1? (185/65/R15). Nu ma pricep foarte bine in alegerea unor anvelope ok, asa ca astept si parerile voastre. Am vazut ca unele anvelope au diferite profile care afecteaza consumul de combustibil al masinii, asa ca nu vreau nici ceva de top, dar nici ceva de calitate proasta.
Am aruncat si eu un ochi pe eMAG si am vazut ca cea mai populara anvelopa pentru dimensiunile mele este Debica Frigo 2 M+S 185/65R15 88T.
Ce parere aveti despre asta si ce mi-ati putea recomanda in schimb?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Debica Frigo sunt anvelope foarte bune, dar nu sunt all seasons. Sunt doar pentru iarna. Pe caldura sunt foarte galagioase, in rest merg. Am avut mai multe seturi, sunt foarte multumit de ele.
All seasons am doar astea: https://imgur.com/a/o1CP20K
Sunt Westlake, merg decent pe zapada (mai putina aderenta decat cu alea de iarna), sunt stabile la viteza si nu fac galagie. Deci, aproape recomand.
In teorie nu recomand decat anvelope specifice pentru vara, si alt set de iarna.

| relian a răspuns:

Cauciucurile nu sunt facute special pentru o masina anume.Acu ca ai vrut sa arati ca ai Logan, aia e alta poveste.De regula omu isi ia cauciucuri de cati bani are.
Cei care au bani multi iau cele mai scumpe, deci cele mai bune.Degeaba iti recomanda cineva ceva daca tu nu ai bani sa le cumperi.
Pana la urma tot de ce bani vei lua.Profilele nu afecteaza sau influenteaza consumul, ma refer daca folosesti cauciucuri de mers pe sosea.
Daca folosesti cauciucuri cu profil din ala gen crampoane si mergi pe sosea o sa faca zgomot, cam aia ar fi dezavantajul.
De consum chiar daca ar influenta este ceva nesesizabil.

| siriusblack98 a răspuns:

Debica Frigo NU este all season. Și vezi că anvelopele all season nu mai sunt valabile iarna. Așa că dacă ești tras pe dreapta cu ele, iei amendă cât nu face loganul ăla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice are indicatoarele M+S si DOT-ul cat mai recent sunt bune.
Tot de pe eMag am cumparat si eu un set de anvelope de iarna de la Continental.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Strict de Debica Frigo 2. Am folosit 3 ani pe un Seat Exeo 2.0 TDI si acum am ( prin coicidenta) tot Debica Frigo 2 pe un seria 3 E90. Daca nu ai asteptari prea mari sunt foarte bune. Nu am avut probleme cu ele. Fiind vorba de un logan 1 nu ma astept sa fie condus sportiv sau ceva incat sa merita sa iti cumperi anvelope mai scumpe.
Debica frigo e totusi anvelopa de iarna, nu all season cum doresti tu.
Eu am recomandat anvelope Nexen la o cunostinta ca anvelope all season si nu are probleme.
Ai aici link:
https://www.e-pneu.ro/......88t-269351