| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! Pe ce este mai avantajos sa dai școala de șoferi,mașina pe diesel sau benzina! Eu fac pe diesel și îmi moare rar motorul, și cică pe benzina moare mai des! Oare e un avantaj la examen diesel?

17 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, e mai usor pe masina diesel, in teorie.
Practic poti avea diesel puturos sau benzinar "iute".

| J0B0MAT a răspuns:

Da, clar e mai avantajos dieselul la examen. Apoi dacă vei conduce pe benzină îți va fi mai greu până te obișnuiești.

| nyoentox2002 explică (pentru J0B0MAT):

Tot diesel voi conduce, e mai economic rezista mai multi km, că dacă o mașină pe benzină dacă ți-ai luat-o este 250k km e nasol

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Tragi concluzii pripite, dieselul rezista mai mult daca o iei de noua fata de masina pe benzina de noua, spun pe scurt pentru ca motorina se comporta ca un ulei si protejeaza mai bine internele motorului, iar benzina in timp le "mananca" fiind coroziva. E vorba de chimie aici!
Asta nu inseamna ca dieselul e mai bun decat benzina! Niciodata!
Pentru oras din contra dieselul nu este recomandat, toti meltenii si-au luat diesel au mers pe distante scurte si turatie mica, au infundat catalizatorul si filtrul DPF si acum dau bani sa le anuleze, anularea fiind ilegala happy de ce au infundat egr,sonde,catalizator, dpf? pentru ca dieselul este facut sa mergi pe distante mari si eventual cu incarcatura (cuplu ridicat), nu 10 km/zi cat face meleteanul pana la piata si inapoi.
De aceea pentru oras e recomandata benzinara, dar motor aspirat, la turbo benzina e putin altfel si nu cu mult diferit de diesel.
Masinile diesel de la noi din tara, trecute prin 11 maini numai sunt de mult la prima tinerete, majoritatea au peste 400k km (cele ieftine)!
Pe scurt diesel e mai avantajos doar daca e noua, dar nimeni nu isi cumpara in 2023 masini diesel noi, majoritatea prefera electrice, hibride sau benzinare!
Am masini pe benzina de noi cred ca 6 pana acum si 1 singur diesel sh pe care am invatat sa si conduc, nu am avut nicio prb cu masinile pe benzina indiferent pe ce distante am mers si cum!
Deci ca dieselul e mai bun e legenda, mit!

| nyoentox2002 explică (pentru Simpatic):

Motorina merge și în oraș daca nu faci curierat ai nu e așa aglomerat orasul

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Sigur ca merge foarte bine si masina pe diesel, doar ce am scris mai sus, daca se merge pe distante scurte atunci se infunda o multime de chestii de la EGR la catalizator acestea costa mult si te va face sa stai cu masina prin service cand puteai sa faci altceva de fapt!

In opinia mea cea mai buna masina pentru mers in oras este masina cu motor benzina -aspirat, de cilindree micuta!
Nu e nicio prb, si eu ma mers cativa ani doar pe diesel si nu mi-a fost greu sa trec la benzina de pe manuala pe manuala!
In plus acum cum majoritatea masinilor sunt cutie automata, numai vad problema absolut deloc intre diesel si benzina din punctul de vedere al incepatorului si anume muritul motorului.

| relian a răspuns (pentru nyoentox2002):

Tio dat simpatik o explicatie, sta mita in coada laughing auzi si tu la el, motorina e bun sa mergi distante lungi laughing daca mergi distante scurte deja esti terminat, infunzi catalizator si ce mai spune.

O ciorba de zarzavaturi fara sare, explicatie de cititor pe internet laughingCa mergi distante lungi sau scurte care e diferenta, ia intreaba, sa vezi ce explicatie mai da laughing

Deci cand mergi distante lungi si cu incarcatura, se intampla ce anume? Iara daca mergi distante pana la piata, se intampla ce anume?

Iti spun eu, sau spune-i tu, nu se intampla absolut nimic diferit, exact aceiasi chestie se intampla.
Infundatu si ce mai spune, nu e de la distanta parcursa, este de la alte rahaturi, ce el habar nu are.

Ce a nimerit, e aia ca masinile pe benzina is mai bune ca cele diesel, asta este adevarat, dar banui ca a spus asta, pentru ca are el pe benzina, nu ca ar sti de ce.

Diesel e mai buna, doar sub un singur aspect, cel al consumului, aia e tot, in rest nu-i mai buna ca masina pe benzina, la nici un capitol.
Deci motorina arde in toata masa ei, cand este comprimata explozia are loc in toata masa ei, ca urmare eficienta va fi maxima.

La benzina, explozia are loc treptat, de la scinteia bujiei, apoi se extinde, ceea ce face ca randamentul sa fie mult mai mic, de acolo si diferenta de consum.

Dar ca si viteza de ardere, ca si reactie, benzina e mai buna, masinile pe benzina raspund mai bine, deci is mai rapide.

| nyoentox2002 explică (pentru relian):

Fiecare au avantajele și dezavantajele lor! Dieselul duce mai multi km, benzina daca o iei cu mai mult de 250k km nu e bine! Dieselul e perfect înafara localităților, drumuri lungi aici depinde dieselul nu e bun într-un oraș aglomerat, mai ales pentru curierat, cum e Iași sau București nu merita diesel dar pe Brașov cred că da

| relian a răspuns (pentru nyoentox2002):

De unde aveti ideile astea? Ca diesel e bun in afara si benzina nu, si ca in oras?
O spui doar asa sa te afli in treaba sau despre ce avioane vorbesti? Unde is eu majoritatea masinilor is benzina, mergi zilnic sute de km.In oras nu merita diesel de ce?
Voi aruncati niste cuvinte asa aiurea, habar nu aveti, ati auzot si voi pe la cestiu si eu radio sant si bagati sa fier acolo.

Vina exact cu explicatia, de ce nu-i buna masina diesel in oras, ori de ce nu-i buna cea pe benzina in afara.
Aia pe benzina nu duce mai mult de 250 km laughing adica? Eu am fopst intr-un trip am mers 2 mii si ceva de mile, m-am oprit undeva, am stata cateva ore, apoi am venit inapoi.

Voi va auzit ce balarii spuneti? Orice masina ca e diesel sau benzina, poate merge zeci de mii de km fara sa se opreasca, ar putea sa mearga intruna daca ai avea combustibili.

Acum ca tu sau altul folositi niste fiare vechi, care se dezmembreaza pe drum, spuneti asa, nu vezi-ti ca de fieru vostu deja a ramas fara roti, trebuie sa fie reparat laughing nu baga la gramada masini normale cu fiare vechi.

Eu cred ca tu si altii incurcat transmisia, aia manuala cu cea automata, acolo indiferent de distante sau drum, mai buna este aia automata.

Mai ales in orase aglomerate cum spui tu, unde is stopuri, semafoare f aproape, trebuie sa opresti din suta in suta de metri, automata e cea mai buna.

Dar ce combustibili foloseste o masina, aia nu are absolut nici o relevanta.
Dieselul are numa dezavantaje, benzina numa avantaje laughing diesel te murdaresti pe miini de motorina, vei mirosii toata ziua.La orice statie opresti toate pompele curg, la benzina nu se intampla asa ceva.

Acu daca o iei pe aiai dreapta, dieselul e bun pentru orase si curierat, nu ce spui tu, ai spus exact invers laughing
Cum sa faci curierat cu masina pe benzina. vei consuma mult combustibil, nu prea faci bani, deci trebuie masina pe motorina sa consume putin.

Nu mai aplecati gura la toti care spun numai prostii, incercati si voi sa mai analizati, pana la urma de aia aveti cap, pus acolo, cineva vi la pus sa ginditi si voi nitel.
Dieselul nu duce mai multi km nici i timp, pe cand benzina da.Am vazut la stiri masina pe benzina care a facut milionu de mile laughing dar diesel nu am auzit sa ajunga la asemenea performante.Milionu cu masina originala, bine nu cauciucuri, nu frine si rahaturi de astea ce se schimba.

Vorbim de motor, de transmisie de chestii de astea.
Asa ca lasa povestile sa le zica altii, tu cauta sa analizezi, sa observi, nu mai spune balarii ca nu da deloc bine.

| Darius50boss a răspuns:

Poate

| CelCareRamaneInUrma a răspuns:

Stiu si eu faza cu diesel si benzina, totusi sunt bata cu masinile.Din cate stiu la diesel e mai usor s-o controlezi din ambreiaj.Vezi si tu, vorbeste cu instructoru sa faci pe una cu benzina o sedinta si tragi o concluzie pe care te-ai descurca mai bine.

| nyoentox2002 explică (pentru CelCareRamaneInUrma):

Pai instructorul conduce numai o mașină nu 2

| CelCareRamaneInUrma a răspuns (pentru nyoentox2002):

E instructor, cel mai probabil iti poate face rost de una pe benzina doar pentru o sedinta

| TheCormoran a răspuns:

Pentru un incepator este evident un avantaj sa faca scoala pe diesel, eviti oprirea motorului si jumatate din examen e cam facut daca ai asigurata partea asta. Eu de exemplu am facut scoala pe gaz si dupa ce am luat permisul pe benzina am vazut multe diferente la plecarea de pe loc, daca pe gaz nu-mi murea motorul, pe benzina la inceput mi-a murit dar cu timpul m-am obisnuit si nu au mai fost probleme, oricum dupa un timp de condus o sa-ti intre in reflex, poate sa fie motorul masinii si pe aburi ca n-o sa-ti mai moara motorul, o sa inveti automatismele cum trebuie.

| teajutcudrag111 a răspuns:

Da, clar e un avantaj ca nu iti moare motorul la traseu si nu ramai in mijlocul drumului. La benzina, din ce stiu moare des si porneste greu.

| Trudix21 a răspuns:

Te salut!

Nu are nici o treaba una cu alta. Motorul nu îți moare de la carburant ci îți moare din cauza turațiilor în principal. Acum vin și eu cu o întrebare, dacă nu dai de exemplu pe diesel ca îți moare motorul și când o să fie să îți iei mașină îți iei pe diesel ca nu ai banii de alta, ce faci? Nu îți iei mașină ca îți este frică sa nu îți moară motorul? Asa trebuie să te întrebi.

Sper ca te am fost de folos!

| suntserios a răspuns (pentru Trudix21):

Are foarte mare treaba carburantul in situatia de fata...