| AlexandruAdy a întrebat:

Salutare.
Pentru jantele auto ce soluții de curățare folosiți, daca ar fi ceva 1-3-5 l preț până în 200 lei?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un pulverizator oarecare de la Lidl, de 12-20 de lei.
Cand spal masina trec o data cu jet curat peste tot (inclusiv jante), apoi dau spuma activa, mai clatesc o data cu jet, dupa care dau solutia pe jante, frec cu peria si mai curat o data cu jet.
Mi s-a luat de solutii scumpe, astea ieftine + periile potrivite fac treaba cea mai buna.
Si un aparat de spalare cu presiune, bineinteles.

| florin4267 a răspuns:

Incearca sa le speli cu benzina! O sa-mi multumesti! Cu un litru de benzina, rabdare si o perie, le faci ca noi!

| AlexandruAdy explică (pentru florin4267):

Îți pot mulțumi de acum pentru răspuns, dar ca întrebare, e sigura benzina pentru vopsea? Adică nu se poate decolora, sa presupunem că ele au fost vopsite,

| florin4267 a răspuns (pentru AlexandruAdy):

O sa le cureti pana la vopseaua originala si dupa le vopsesti tu iar cu aceeasi culoare sau ce culoare doresti!?

| AlexandruAdy explică (pentru florin4267):

Pai eu inițial vreau sa îndepărtez praful de frână și eu de ajuns

| florin4267 a răspuns (pentru AlexandruAdy):

Benzina nu iti afecteaza vopseaua originala