| David170717 a întrebat:

Salutare, presupun ca mi-am luat o teapa da am zis sa intreb.
Zilele trecute am cumparat o masina de la un baiat (nu este el trecut in carte si in talon)
Exemplu: >proprietarsamsar; >samsareu.
Baiatul de la care am luat-o spune ca a cumparat-o de la proprietar, nu a integistrat-o la financiar dar o poate face si dupa aceea poate scoate fiscalul ca sa mi-l dea mie pentru a o putea inmatricula. Este posibil asa ceva?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Teoretic este posibil.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Este teapa!
Nu cumpara nimic de la cineva care nu este propietarul masinii, fiindca risti sa ramai si fara bani si fara masina, putand fii furata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Este posibil, însă nu ai nici o garanție că se va întâmpla așa.
Vânzarea auto fără ștampile de la taxe și impozite, este nulă.
Dacă nu vine cu fiscalul, reclamă-l la politie, apoi dă-l în judecată. Câștigi, dar în timp.
Deși nu e ok nici partea ta, ți-ai însușit un bun căruia nu îi cunoști proprietarul de drept. Nu trebuia să discuți cu domnu samsar, dacă nu ți-a dat contracte valabile, conform cărora e proprietarul mașinii.
Prin contractele valabile mă refer la acele ștampile de la taxe și impozite.

| johnnny123 a răspuns:

Poate că ar fi fost mai bine să-ți pui întrebările astea înainte ca faptul să fie consumat.

Bănuiesc că ai cumpărat-o în sensul că tu i-ai dat banii, iar el ți-a dat cheile, fără niciun act la mână.