| mad88 a întrebat:

Salutare, se poate conduce un autobuz fara a transporta persoane, cu categoria C? In ideea ca va fi transformat intr-un camper. Ms

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca este omologat ca autocar, cu peste 9 locuri, nu.
Doar daca ii schimbi incadrarea la RAR, in autoutilitara/autorulota sau ce incadrari exista, o poti conduce cu C.
Cat timp are omologate cele 40-60 de locuri, nu il poti conduce decat cu D, chiar daca e gol.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate, deoarece nu are importanta ca autobuzul are sau nu persoane sau in ce-l transformi, ci conteaza gabaritul lui, numarul de locuri specifice acelui autobuz cat si capacitatea cilindrica a motorului, care o incadreaza la o clasa diferita de soferie: D

http://www.livcomal.ro/categoria_d.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar daca il modifici in acte si il omologhezi ca avand sub 9 locuri

| Lukasssz a răspuns:

Nu