| Cristy0108 a întrebat:

Buna ziua!
Detin categoria CE. Pot conduce un autobuz fara scaune si fara niciun calator?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cat timp in CIV si talon are mai mult de 7+1 locuri, nu conteaza cate scaune si cati calatori sunt înăuntru.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar daca autobuzul este omologat ca autoutilitara.
Cunosc un caz, cineva a recuperat dintr-o baza militara un autobuz istoric, folosit drept ceva tehnic, care avea doar 8 locuri, si se conducea cu categoria C.
Dar daca in certificat este autocar cu multe locuri, nu poti sa il conduci decat cu D.
Diferenta dintre cu oameni/fara o fac restul de acte: atestatul transport persoane, foi parcurs, etc.

| Cristy0108 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Trebuie doar să-l duc din punctul A in B, autobuzul urmează a fi facut camper deci nu vad rostul, dar aveti dreptate trebuie dus in rar si declarat autorulota