| Pricope_Lucian_1993 a întrebat:

Salutare!, TPU
Am nevoie urgent de ajutorul celor cu cunostinte in domeniul mecanica (INJECTOARE) Am un Renault Megane 2 de 1, 5DCI an 2005 in urma cu doua zile, sa dus unul din injectoare, parerea mea fara a avea prea multe cunostinte in domeniu, spun asta deoarece se aude cum unul din INJECTOARE ticae del iau draci, masina mi sa dărâmat la 1700km de casa si reparatia ma costa enorm aici, care ar fi riscurile daca asi incerca sa o duc acasa, credeti ca va ajunge?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Injectoarele nu „ticăie"; probabil e vorba despre vreo supapă. Dacă mergi cu motorul așa, riști să îl distrugi. Gândește-te cât costă un motor nou, față de o reparație la fața locului, sau un transport cu platforma până acasă. Dacă ai CASCO, e posibil să ai în anumite condiții un astfel de serviciu inclus.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motoarele 1.5 dci au prostul obicei de a se sparge, cand se strica un injector.
Parerea mea este sa nu vii in nici un caz asa. Ar trebui facut un test computerizat, si unul mecanic (ti-am explicat la cealalta intrebare), iar daca sunt injectoare defecte, inlocuite macar cu unele din dezmembrari.
Injectoarele nu pot fi inlocuite de amatori, pentru ca trebuie amorsate corespunzator, altfel iti poate strica supapa din ele (care costa si 100e) prin simplul fapt ca nu l-a amorsat bine, si a intrat aer in el cu presiune.

| relian a răspuns:

Asa este cum spunea cineva pe aici injectoarele nu le auzi, sau sa faca zgomote.Doar daca pui mina pe ele simti acele pulsuri.Nu vad cum ar putea ticai.Doar daca merge asa fara combustibil, desi nu prea vad cum.Adu pe cineva care se pricepe la fata locului si iti spune care ar fi problema. Ticaitul cel auzi este de la axele cu came, alea ticaie cind loveste cama acele paharute sau cum so numi cylinder head valve cap, nu stiu in romana cum le spune.Alea fac acel zgomot de ticait.Sau daca cumva s-a dus garnitura de chiulasa se aude si mai tare plus se aude si scaparea copresiei.Dar cel mai bine adu pe cineva la fata locului care se pricepe, insa problema la tine e de la chiuloasa nu de la injectoare.Bafta oricum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am apelat de multe ori la mecanici pe afara.
Costa ca si la noi la reprezentanta si fac lucrari de calitate.
Un amarat de injector il poti gasi la dezmembrari si la ei dar trebuie montat doar de mecanic deoarece trebuie rescris un cod in calculatorul masinii.
Nu costa nimic constatarea defectiunii in general.