| Den1470 a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare simpla daca ma puteti ajuta.Asa,stiti cumva daca conducatorii de camioane trebuie sa poarte veste reflectorizante sau daca macar trebuie sa le aiba in cabina?
Multumesc

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Art 35 alin. 6 din Codul Rutier :
(6)Conducatorii autovehiculelor cu masa maxima autorizata mai mare de 3, 5 tone sunt obligati sa poarte echipament de protectie-avertizare fluorescent-reflectorizant atunci când executa interventii la vehiculul care se afla pe partea carosabila a drumului public.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vesta reflectorizanta este obligatorie si pentru autoturisme.
Cat despre situatiile in care esti obligat sa porti echipament, in timpul desfasurarii activitatii de 'sofer camion', vei invata la scoala de soferi, respectiv la cursurile pentru dobandirea atestatelor pentru transport marfuri.
Trusa unui camion trebuie sa fie mult mai bogata decat cea a unui autoturism, si depinde de tipul de transport pe care il efectuezi. Cunosc de exemplu soferi care au facut arest in Ungaria, pentru ca le lipsea lanterna din trusa obligatorie a cisternei.