| Feyenooord666666 a întrebat:

Cate triunghiuri reflectorizante trebuie sa ai in masina?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.8.Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul, tractor agricol sau forestier şi tramvai trebuie să fie dotat cu trusă medicală de prim ajutor, două triunghiuri reflectorizante şi un stingător de incendiu, omologate."
Lipsa lor constituie contraventie si se sanctioneaza cu 4 sau 5 puncte-amenda.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Doua, pentru ca, in caz ca ramai in pana, pe sosea, sa pui unul in fata si altul in spatele masinii.

| DeadHeart a răspuns:

| kloin9 a răspuns: