| TeenTitans2002 a întrebat:

Am o intrebare. In timpul noptii biciclistii sunt obligati sa poarte vesta reflectorizanta chiar si daca au lumini in fata si in spate ( o lumina alba pe fata si una rosie pe fata + obiecte reflectorizante la roti si aparatoarea din spate).

Răspuns Câştigător
| derEinzelgängerWolf a răspuns:

Salutare.In timpul zilei eu sunt de parere ca vesta reflectorizanta nu are niciun folos fiindca daca un sofer nu e capabil sa te vada fara ea atunci chiar nu vad cum saracia l-ar ajuta vesta aceea.Insa in timpul noptii este OBLIGATORIU sa o porti.Stiu ca arata oribil, insa iti poate salva viata.Ai incercat vreodata sa indrepti o lanterna pe o vesta reflectorizanta noaptea? Esti muuuuult mai vizibil cu ea.Ca urmare iti recomand sa o porti in timpul noptii!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, sunt obligati.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG nr.195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 161.(1) Se interzice conducătorilor de biciclete:
r) să circule fără a purta îmbrăcăminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lăsarea serii până în zorii zilei sau atunci când vizibilitatea este redusă;"
Daca nu respecta aceasta interdictie pot fi sanctionati cu amenda de la 6 la 8 puncte-amenda, in prezent de la 870 lei la 1.160 lei.

| TeenTitans2002 explică (pentru Ioandelasal):

Da. Multumesc. Am vrut doar sa ma asigur. Nu merg foarte mult cu bicicleta noaptea(vreo 500 m). Nu stau intr-un oras, stau intru-un sat destul de mic de langa Bucuresti si nu am dat mare importanta acestei legi. S-a intamplat sa ma prinda noapte pe drum si sa nu am vesta, doar faruri si eram destul de departe de casa, plus ca imi era frica sa nu ma prinda politia ( pentru ca seful de post e foare afurisit) si de atunci am evutat sa merg noaptea. Mersi mult de ajutor.

| cristi202 a răspuns:

Legea obliga, si soferii vor fi foarte fericiti daca te vor vedea cu ea, esti mult mai observabil. O zic din experienta, eu de foarte multe ori fac drumul spre casa seara pe intuneric, si sunt vreo 20 de km. Intotdeauna am lumini, dar mai port si vesta, nu o port in cazuruile in care uit sa mi-o pun seara in bagaj happy, si pot spune ca atunci cand o port, se vede, soferii sunt mult mai atenti la mine, si implicit si riscul ca sa dea vreunul peste mine e mai mic. Deci obligat-neobligat, e bine sa o porti. Daca nu iti place cum iti sta cu ea, poti merge la Hornbach sau Decathlon sa iei una cu care sigur iti va sta bine, au acolo si geci faine reflectorizante, bine croite, dar si pretul e pe masura, peste 100 de lei la o geaca.