| piciu25 a întrebat:

Am o problema cu un ford focus din 2000, motor 1.8 tddi. Imi iese mult fum alb (miroase a ulei fumul), simt parca o mica scadere a prestatiei masinii, si aud un fel de "fluierat" la motor (care nu se auzea pana acum). Am fost la un prim mecanic ce mi-a zis ca am 3 injectoare astupate si nu se mai pot curata. Masina nu mi se opreste in mers, nu mi se aprinde nici un martor, doar imi apare error 9359 cand fac test mode (eroare la aprindere sau ceva de genul). Am vb cu un al 2lea mecanic ce mi-a zis ca ar putea fi tubul intercooler. Acum nu stiu ce sa fac. Incotro sa merg? voi ce ziceti? dau voturi si funda. Multumesc!

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Asa cred si eu! Ai probleme cu interculerul sau cu turbosuflanta.Mergi la un mecanic bun si rezolva problema!

| iLi3 a răspuns:

Fluieratul din motor cred ca il da cureaua de la motor, numai ea poate asa sa faca, ori turbina este defecta.

| loko1992 a răspuns:

Deci FLuieratul ala este de la turbina
si fumul este de la garnitura de chiuloasa care este ARSA! si de la garnitura numai functioneaza nici turbina bine
CONSULTA UN MECANIC CAT MAI REPEDE!