| marius101101 a întrebat:

Am si eu o problema. Bunicul meu are un Tico si ar trebuii sa consume cam 5% dar al lui si pe gaz si pe benzina consuma in jur de 20%.A bagat mainile prin el cu un prieten cum sunt ei priceputi la dacii au crezut ca e la fel si au ajuns la consumul asta.Ce credeti este de la carburator sau chiuloasa si daca e una din astea daca stiti pe cineva care se pricepe la reparat in judetul dolj.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Reglajele de consum se fac din 'carburator' (cred ca are injectie mono), si aprindere. Aprinderea o face orice mecanic cu sculele necesare, insa reglajul alimentarii nu mai iese niciodata ca de fabrica. Cu toate astea, un mecanic bun ti-o regleaza binisor, cu un consum apropiat de normal, poate chiar mic.
In chiuloasa nu poti face altceva decat sa reglezi jocul la tacheti, ala se rezolva imediat.