| NaturalLl a întrebat:

Care masini sunt mai bune si de ce daca se poate. Cele cu distributie pe curea sau pe lant?

Răspuns Câştigător
| Vujdeu_Paul_1997 a răspuns:

Cele mai bune masini sunt cele cu transmisia pe lant deoarece distributia tine foarte mult si inainte a ase rupe lantul incepe sa troncane si stii ce este de facut, pe cand la cele pe curea se pot rupe in orice moment fara ati da seama dinainte ca trebuia schimbata!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alea pe lant sant mai rezistente pentru ca tine mult timp transmisia si nu e pe curea. dar nici alea pe curea nu merg rau

| relian a răspuns:

De exemplu sunt masini care au cureaua de distributie pe curea,dara in acelasi timp au in distributie si lanturi,cum ar fi lanturile dintre axele cu came. Distributia nu este o piesa,este un sistem,deci din sistemul asta distributie fac parte f multe piese.
Cele mai raspandite is masinile cu curea la distributia ceo stiu mai toti aia care ii spune curea de distributie.
Acum depinde si de motor,in general la motoarele in V majoritatea au curea,bmw pune lant pe cele mai multe modele, dara in general vorbind cele mai multe masinii au curea la motoarele in V si lant la cele in linie. Sper ca nu ma insel, daca gresesc asta e.
Concluzia este ca ambele is bune, depinde de fabricant, de ce motor este si alte chestii tehnice de care fabricantu tine cont cand proiecteaza acea masina.

| irinuca89 a răspuns:

Cele pe lant, spune sotul meu.In general Ford.