| Thunder182 a întrebat:

Salutare TPU! Cineva care știe istoria lumii auto? As dori sa știu pentru ca sunt cunoscuți producătorii de autovehicule in ziua de azi. Ce inovații au adus.
Dau funda.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

laughing

| relian a răspuns:

Producatorii de masini nu prea au adus marii inovatii,cred ca au fost facute de altii,aia care fac piese pentru producatorii de masini.
Daca o luam de la inceput,primii care au facut o masina care arata asa ca si astea de azi,nu stiu poate aveau felinare,iar cei care faceau becuri,lumini au zis hai sa faca si pentru masini,sau dus la producatori si au zis uite nu-i mai bun asa laughing asa aparu farurile,dar nu facute de producator.
Alta chestie nu stiu sigur airbagu,cred ca e facut de un producator de masini unu din Japonia,asta daca nu ma insel.
Transmisia asta automata,la fel nu-i facuta de producatori de masini,a fost inventata de un om care nu avea nimic in comun cu masinile,apoi un producator de masini a fost curios si a bagat-o pe o masina.
Ce tine de masina ca sasiu,motor,ytransmisie s-a facut atunci la inceput,restul radio,aer conditionat etc au fost facute de altii,apoi puse pe masini.
Un producator de masini face caroseria, motoru, poate si transmsia uneori, dar de cele mai multe ori transmisia este facuta de altcineva.
Restu accesorii is facute de altii laughing producatorul doara pe monteaza si vinde masina.
Bine acestea is concepute de arhitectu care face masina, pana la urma toata masina este facuta de un arhitect care este independent laughing este platit de fabricant.
Fabricantii ce fac este sa imbunatateasca chestiile deja existente, in general motoare.

| Thunder182 explică:

Vorbește tu si spune mi ce zice, aiciwinking

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Thunder182):

Dar ce suntem noi, asistentii tai personali, noi citim si apoi iti dam raportul tie tie pe scurt?

| Thunder182 explică (pentru Zuzu1991):

Prietene, ia o cum vrei, eu doar voiam o scurta prezentare de la cineva care STIE anumite chestii despre lumea auto. Întrebarea era strict valabila pentru cei care știu si nu mai e nevoie sa caute. Din moment ce tu trebuie sa cauti pentru a mi da un răspuns, întrebarea acesta nu ti se adresează.winking

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Thunder182):

Aham, aham, si crezi ca sunt multi, multi care stiu?
dupa 3h in mijlocul zilei si ai numai raspunsuri in doi peri cu trimitere la google

ca presupun ca PRIMUL link de pe google:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_automobilului
nu e destul de "pe scurt" pentru tine... NU?