| Man_Mihay_1990 a întrebat:

Salutare. De curand am terminat un liceu cu profil electric, profesie electrician auto. As dori sa stiu daca pot profesa si ca electrician de joasa tensiune

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Calificarea (profesia ta) este de electrician, cu specializarea auto.
Diferentele sunt relativ putine fata de electrician in constructii, putin mai multe la electricitate industriala (mai mult la capitolul protectia muncii).
Avand diploma de electrician, te poti angaja in domenii de joasa tensiune sau curenti slabi, fiind inrudite.
Diferentele specifice celorlalte ramuri va trebui sa le inveti la teorie, iar in practica vei invata si mai mult.
Oricum, de la un incepator nu se pretind prea multe, iar incet cu incetul vei invata practic tot ce ai nevoie.

| sierra1 a răspuns:

Ai primit un atestat profesional? Dacă da, ce scrie pe el?

| Man_Mihay_1990 explică (pentru sierra1):

Am sustinut un atestat de calificare. Dar este pentru profesia de electrician auto

| sierra1 a răspuns (pentru Man_Mihay_1990):

Ai răspuns singur la întrebare.

Totuși dacă un angajator te "vrea", te angajează și așa

| nelyjoly a răspuns:

Răspunsul este că nu poţi profesa ca electrician de medie si joasă tensiune cu profilul de electrician auto. Trebuie să urmezi un curs de calificare in domeniu. Electricianul de exploatare medie şi joasă tensiune este calificarea necesara pentru a putea realiza, monta şi pune în funcţiune echipamentele şi instalaţiile electrice de joasă şi medie tensiune, de lumină şi de forţă, precum şi pentru a exploata, întreţine şi executa lucrările de reparaţii specifice acestor echipamente şi instalaţii.