| Andrei4k33 a întrebat:

Salut! Recent mi-am cumpărat o mașina cu instalatie pe gpl omologata și încă nu m-am obișnuit 100% cu ea. Când o pornesc mașina trece cam in 4/5 minute pe gpl iar la început tinde putin sa moara motorul, dacă plec repede cu ea îmi moare și in mers. Am vazut pe net ca se recomanda sa o turez putin când fac trecerea de pe benzina pe gpl și sa o țin asa putin turata iar mai apoi va merge bine. Eu fac livrări cu mașina asta și de aceea as vrea sa știu cum este mai eficient.
Oare ca sa nu trebuiască sa mai trec prin toți acești pași in momentul in care ridic/livrez o comanda sa o las cu motorul pornit? Astept sfaturi de la posesori de mașini cu gpl, eu am pe logan din 2005.Mulțumesc

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Probabil necesita o recalibrare, normal nu trebuie sa simti trecerea.

| mihai69 a răspuns:

Trecerea de pe benzină pe gpl se face în cel mult un minut, hai două (iarna), iar dacă motorul e cald, instantaneu.
Nu e normal să "moară" după aceea; sfatul cu o revizie la un centru autorizat GPL e foarte bun.

| Sistemulxxl a răspuns:

Trebuia sa iti iei cu gpl de fabrica. Trece pe gaz cand temperatura motorului ajunge la 30 de grade adica intre 20 si 30 secunde. Hyndai i10 este asa.

| Sigillum a răspuns:

Un sfat util pentru gestionarea tranziției de la benzină la GPL în mașinile echipate cu instalație GPL este să lași motorul să funcționeze câteva minute pe benzină înainte de a trece pe GPL. Astfel, sistemul de injecție se va adapta treptat la noul combustibil, reducând riscul de întreruperi ale motorului. De asemenea, poți crește ușor turația în timpul trecerii pentru a menține stabilitatea motorului. Pentru momentele în care oprești mașina temporar, cum ar fi livrările, poți lua în considerare lăsarea motorului pornit. Asigură-te totuși că respecți legislația locală și că oprirea motorului nu încalcă regulile de siguranță și poluare. Consultă un specialist în instalații GPL sau un service autorizat dacă problemele persistă sau devin mai grave.

| dan6783 a răspuns:

Du-te cu ea la o revizie, am avut 3 masini pe Gpl si mergeau la fel de bine pe gpl si pe benzina.O revizie dureaza 10 minute si costa 100 de lei, se inlocuiesc doua filtre se pune testerul si se regleaza diferiti parametri daca este nevoie.