| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU
Detin un BMW E39 520i si astazi am vrut sa schimb becul din portbagaj cel cu soclu T10 cu unul led.L-am pus si nu s-a aprins.Am pus inapoi becul original si nici acela nu s-a mai aprins.Am verificat si nu mai am 12V pe soclul becului.Cand m-am dus sa verific sigurantele, surpriza ca nici in torpedou nu mai arde lumina dar nici cele de citit din interior. Celelalte din interior functioneaza cand deschid sau inchid usile. Daca ma poate ajuta cineva cu aceasta problema dau funda!
O zi buna

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

In cazul acesta cel mai probabil ai probleme cu modulul de confort.

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Probabil ai nimerit un bec cu led defect, care are scurt, l-ai montat si s-a ars siguranta, caut-o si inlocuieste-o!

| osaandy a răspuns (pentru OldSoul):

Toate sigurantele sunt ok. Daca se ardea siguranta, dupa schema autoturismului, nu mai functionau nici celelalte lumini din interior.Deci? sad

| osaandy a răspuns (pentru OldSoul):

Am revenit cu informatii.Am luat legatura cu cineva care lucreaza la BMW in oras la mine care mi-a zis sa ma duc la masina cu el la telefon sa o deschid si o sa mearga.Am zis ca face misto de mine, dar asa a fost.Am descuiat masina am deschis portbagajul si surpriza, ardea lumina in potbagaj si in torpedou. EXPLICATIA: intra in protectie o parte a modulului de lumini in momentul in care depisteaza orice modificare, iar dupa aproximativ 10 minute se reseteaza automat.CAZ REZOLVAT!

| osaandy a răspuns (pentru OldSoul):

A intrat in protectie.S-a resetat singur.winking

| OldSoul a răspuns (pentru osaandy):

Interesant, nu am mai auzit aceasta posibilitate pana acum.
Oricum este inteligent sistemul, daca detecteaza ca faci unele modificari taie alimentarea astfel incat sa evite un posibil scurt circuit care poate fi produs accidental. happy

| OldSoul a răspuns (pentru osaandy):

In cazul acesta cel mai probabil ai probleme cu modulul de confort.

| 1Q a răspuns:

S-a ars siguranta, ori o schimbi iar daca tot nu merge atunci, du-te la un mecanic

| cooper23 a răspuns:

S-a ars o siguranta. Schimb-o.