| iulianbesliu a întrebat:

Salut tuturor, am un Seat Ibiza st 6j8 2011 motor 1.2 tdi ecomotive, recent am observat că una din doua brichete nu lucrează,acea situata in fata, cea din portbagaj este funcțională.Am scos bricheta de la locul ei ai i-am scos conectarea, am incercat cu un bec de 12v sa unesc direct, dar tot nu merge.Am găsit pe net locul siguranței pentru brichetă,am verificat-o și e bună.Am mai incercat sa verific care cablu posibil sa fie defectat,am verificat pe baterie, oricum nu ai conecta becul,plus și minus, se aprinde,am conectat un cablu pe corpul automibilului, știu sigur că e contact bun,căci am controlat și siguranțele așa și celălalt cablu am incercat fiecare cablu de la bricheta, însă nimic. Asta rezultă ca ambele cabluri nu lucrează, în portbagaj am incercat acelasi lucru, lucreza totul perfect. Care poate fi problema?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"rezultă cam ambele cabluri nu lucrează"

dacă e vital, trage alte două fire la brichetă (pe sub bord)

| iulianbesliu explică (pentru sierra1):

Unde sa le unesc cele 2 cabluri? sub bord toate cablurile sunt in tub, am incercat sa caut unde se unește bricheta din portbagaj și cea din față că sa pot schimba cablurile, dar nu am găsit unde se duc

| sierra1 a răspuns (pentru iulianbesliu):

Dacă ai nițică pricepere o rezolvi, dacă nu, te ajută un electrician - e o treabă simplă

| Eugen80 a răspuns:

Una dintre cele doua brichete este pusa impreuna cu alte accesorii pe aceeasi siguranta. Nu ai ambele brichete pe aceeasi siguranta.
Mai cauta pentru ca ai o siguranta arsa la bord!