| Badita_Cosmin_1994_3dMn a întrebat:

Doresc să îmi achiziționez un Vw passat b6. Ce motor pe motorina îmi recomandați?

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nici unul nu e multumitor, exceptie 2.0 de 170 si 177cp.
Masina in sine e o dezamagire, suge foarte multi bani, avand niste sisteme complicate aiurea, foarte nefiabile (etrieri de 2 bani, suspensie desenata de copii).

| Badita_Cosmin_1994_3dMn explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am gasit un 2.0 automat 170 cp din 2008 breck cod motor BMR. Ce părere ai despre el?

| Începătorul988 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

De acord, sa nu uitam de frana de mana electrica. Uita-te dupa un a4b7 break 170cp. Stai departe de B6. Focus 2 facelift 136cp, ai de unde alege pana in bugetul tau.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Badita_Cosmin_1994_3dMn):

Nu cunosc motoarele in detaliu, dar stiu ca alea de 170 sunt ok.
Un sfat, daca te lasa turbina (e slaba la TDI-urile alea), mergi cu cea veche direct la reconditionat si upgradat, nu te fraieri cu dezmembrari sau reparatii ieftine. Costa vreo 1500 lei un upgrade cum zic eu, adica alte pale, ax nou si rectificare.
Daca e cutie automata DSG, ia-o, ca merge superb.
Dar ai grija la kilometraj si la felul in care a fost intretinuta masina, ca altfel iei o gaura de buget.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Frana aia are tot sistemul slab, adica:
-butonul se strica
-modulul electronic se arde
-motorasele de actionare se ard
-etrierele se blocheaza.
B6 cred ca e masina care confirma parerea mea despre VW: daca iei o panarama cheala merge, daca vrei masina dotata, stai doar in service.

| Începătorul988 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Voiam si eu B6, dupa ce am citit pe internet mi s-a dus gandul. Saptamana asta ma duc sa vad un mk5 de 170cp 2.0 pentru iubita mea.

| Frank51 a răspuns:

Iti recomand cel de 2. 0TDI 140cp. Dar daca ai noroc si gasesti un 2.0 170cp cu injectie Bosch este la fel de bun!

| Badita_Cosmin_1994_3dMn explică (pentru Frank51):

Ce părere ai de de 2.0 170 cp cod motor BMR?

| OldSoul a răspuns:

Ceva mai fiabile sunt motoarele 1.9 BKC sau BXE.
Cele de 2. 0TDI, toate au probleme cu pompa de ulei.
BMP are un singur ax cu came si se zice ca ar fi mai bun.
BMR-ul, e cu injectoarele Piezzo de la Siemens, asta e o alta hiba, daca nu au fost schimbate poti avea neplacuta surpriza sa-ti pice si sa nu mai poti porni masina.

| Începătorul988 a răspuns:

Am avut 2.0 170cp pe Audi A3. Softat duce 210cp, iti recomand acest motor. Problemele cu injectoarele au fost rezolvate in reprezentanta la majoritatea masinilor. Clar vrei b6? Are 5metri, daca stai in oras nu iti recomand