| JohnnY93 a întrebat:

Mi-a fost retinut certificatul de inmatriculare avand cauciucurile de pe fata uzate. Am primit si amenda dar am achitato, si mi-am inlocuit si cauciucurile. Eu maine vreau sa ma duc la RAR sa imi ridic certificatu si masina nu este pe numele meu... il pot ridica fara ca proprietarul sa fie prezent?

8 răspunsuri:
| paulthegame a răspuns:

Cred ca da

| express11 a răspuns:

Nu,decat cu procura de mandatant pe numele tau, facuta la notar.nu este nevoie sa scoti certificatul de la politie. Acesta va ajunge de la politie la Serviciul Inmatriculari auto in momentul in care te vei adresa acestora din urma pentru inmatricularea autoturismului pe numele tau. Ai cartea de identitate si poti sa mergi la RAR sa ti se elibereze certificat de autenticitate si poti sa faci si asigurarea pe numele tau.

| JohnnY93 explică (pentru express11):

Frate, nu cred ca ai inteles ce am vrut sa spun. nu vreau sa o inmatriculez, vreau doar sa imi ridic certificatu de inmatriculare care mi-a fost ridicat azi de RAR pentru uzarea anvelopelor peste limita admisa

| JohnnY93 explică (pentru express11):

Mi-am achitat amenda si mi-am schimbat si cauciucurile... si vreau sa stiu daca pot ridica eu certificatu....masina fiind pe numele bunicului, dar eu am circulat cu ea in momentul acela

| express11 a răspuns (pentru JohnnY93):

Frate,daca nu este pe numele tau nu il poti lua.doar sa-ti faca propietarul un act la notar de mandatant, adica sa poti face ce vrei cu masina, fara el.ai inteles?

| express11 a răspuns (pentru JohnnY93):

Nu,trebuie titularul.

| JohnnY93 explică (pentru express11):

Pai toate persoanele cu care am vorbit nu mi-au zis nimic de asta, mi-au zis doar sa ma prezint la RAR cu buletinu meu, dovada certificatului si raportul de control tehnic.

| express11 a răspuns (pentru JohnnY93):

Ti-auspus gresit.se ridica de titular.http://www.politisti.ro/......are/page-8