| viotop a întrebat:

Salutare TPU, o intrebare pentru cunoscatori, pot sa schimb un motor de 1.6 8valve de pe un opel astra caravan cu unul in 16valve?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti, dar sa iei kitul de pornire (ECU + cheie + contact) de la motorul pe care il pui.
Cutia mi se pare ca e aceeasi.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. cel mai probabil, fizic se poate. In acte nu cred. In Romania se spune ca trebuie sa ai acelasi cod de motor pe motorul nou cu cel ce il scoti. Din cate vad cel de 16V are codul X16XEL iar cel de 8V are codul C16SE/X16SZ/X16XZR... Dupa ce schimbi motorul trebuie sa declari la RAR ca ai facut schimbarea. daca nu e acelasi tip de motor atunci nu o sa accepte.