| Akimakim0707 a întrebat:

Salutare TPU, tocmai ce am m-am uitat de un Golf 4, 1.8 benzina, iar problema este cam așa, mașina, ca stare mecanica și estetica este foarte buna, însă cu un mic inconvenient, aceasta este neagră, iar pe pragurile ușilor de fata, are culoarea mai deschisă decât caroseria, cumva spre gri, la fel și la partea de sus de la portbagaj, in interior, care ar putea fi motivul? Propietarul mi-a spus ca a fost revopsita acum 6 ani, integral, iar când l-am întrebat de acea diferența de culoare mi-a spusa s-a decolorat de la timp, însă nu stiu ce sa cred, mie mi se pare ca a fost lovite/îndoite părțile respective după care au fost vopsite cu un Cod de culoare diferită de culoarea de pa restul mașinii. In rest mașina e foarte Ok, cu acte in regula și cu revizii verificabile la VW! Voi ce părere aveți? Din ce cauza ar putea fi? (Mașina este cu unic propietar)

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Zonele la care ai făcut tu referire sunt predispuse apariției ruginii. Cel mai probabil masina a avut rugina și a fost "mascata".

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ala care a retusato nu avea vedere buna sa aleaga culoarea ideala, macar stii ca e putin tunata masina. Oricum negrul nu sta bine la nici o masina pentru ca se incinge tare de la soare si mai multa caldura se acumuleaza

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suna a minciuna, cum sa fie decolorate in zinele alea si restul nu? Probabil rugina ascunsa

| sierra1 a răspuns:

Dacă vrei să o cumperi, spune prețul. ORICE are un preț, inclusiv golful ăla.

| Akimakim0707 explică (pentru sierra1):

Nu are relevantă sa spun pretul, am pus întrebarea strict pentru aceasta problema, prețul nu îl spun public, dacă vrei detalii, da-mi mesaj in privat!

| sierra1 a răspuns (pentru Akimakim0707):

Prețul e ce mai IMPORTANT!

La un preț mic, mașina e excelentă! Și ce dacă a fost vopsită? O folosești 2-3 ani, o predai la fier vechi apoi și nu pierzi decât o sută-două de euro. Ia asta în calcul, fără fundă.

| Akimakim0707 explică (pentru sierra1):

Preț initial: 1300€ (Mașina e in Germania)

| sierra1 a răspuns (pentru Akimakim0707):

Nu e puțin de loc! Uite aici:
https://www.olx.ro/....../q-golf-3/

| Akimakim0707 explică (pentru sierra1):

Rablele și cazanele pe care mi le arați pe link-ul ala sunt Golf 3, majoritatea diesel, nu și cum sa compari Golf 3 cu Golf 4, plus motorul de 1.8, se vede ca nu te pricepi!

| sierra1 a răspuns (pentru Akimakim0707):

Da, am confundat 3 cu 4, ai dreptate

| sierra1 a răspuns (pentru Akimakim0707):

Revin: prețul e ok dacă mașina funcționează ok

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Golf 4 e un gunoi de acum 20 de ani, ridici pretentii prea mari.
Pragurile si hayonul sunt locuri in care apare rugina la acest model. Masina la care te uiti tu, probabil are pragurile carpite/inlocuite, iar hayonul umplut de chit prin rugina. Asa sunt toate, doar ca lui nu i-a iesit retusul, cum ai zis si tu.
Parerea mea este sa o cumperi cu tot cu aceste diferente de culoare, daca pretul e mai jos de 1500 euro.

| xerxes1 a răspuns:

Cumpara linistit.
Motorizarea este f buna, iar tabla se carpeste usor.
Degeaba ai tu masina ok daca intra unul in tine cand esti oprit la semafor.
Mi s-a intamplat.
Si am vopsit jumatate de masina, cu banii de la asigurare evident service laudat, spaga etc.
Si se vede diferenta de nuanta daca esti atent.