| vallydboy a întrebat:

Vreau sa scumpar o masina ex iveco an 2007 cm 2300. proprietarul mi-a spus ca a platit taxa de mediu anul asta si vreau sa stiu daca eu vreau sa s-o cumpar s-o inscriu la mine in jud mai trebuie sa platesc iarasi taxa de mediu?
Va rog frumos sa mi explicati. si cand intra legea in vigoara.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe certificatul de inmatriculare, pe el este trecuta data inmatricularii. Daca este din acest an nu va mai trebui sa platesti tu taxa de poluare la inmatricularea pe tine.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la postarea anterioara.
Daca a platit aceasta taxa tu nu mai trebuie s-o platesti. In vigoare acum este legea nr.9/2012.

| vallydboy explică (pentru Ioandelasal):

Pai eu masina vreau so o cumpar de la dansu si el mi-a zis ca a platit taxa de mediu anul acesta si eu vreau sa stiu daca la vanzare cumparare mai platesc

| BassHunter13 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Fara suparare dar daca nu prea sti cum sta treaba cu taxa nu da sfaturi aiurea!

| Ioandelasal a răspuns (pentru BassHunter13):

Nu m-am suparat doar am zambit si sunt putin dezamagit de datul cu parerea al unuia care n-are cunostinte de legislatie. Pentru stiinta ta iti reproduc o prevedere a Legii nr.9/2012 care a stat la baza raspunsului meu, citez:
" ART.4.(1) Obligaţia de plată a taxei intervine:
a) cu ocazia înscrierii în evidenţele autorităţii competente, potrivit legii, a dobândirii dreptului de proprietate asupra unui autovehicul de către primul proprietar din România şi atribuirea unui certificat de înmatriculare şi a numărului de înmatriculare;"

| vallydboy explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu se plateste?

| Ioandelasal a răspuns (pentru vallydboy):

Nu, daca a mai fost inmatriculata definitiv in acest an.

| Ioandelasal a răspuns (pentru vallydboy):

Uita-te pe certificatul de inmatriculare, pe el este trecuta data inmatricularii. Daca este din acest an nu va mai trebui sa platesti tu taxa de poluare la inmatricularea pe tine.

| BassHunter13 a răspuns:

Sti cum sta treaba. Pune-l pe proprietar sa mearga la Finante si sa scoata o Decizie cum ca taxa nu a fost reecuperata si tu cu decizia aia ti-o inmatriculeaza politia fara sa mai platesti taxa de inmatriculare!
Daca masina sa inmatriculat prin instanta sau sa reecuperat taxa dupa atuncea tu esti obligat sa achiti din nou taxa! totul le lamureste la Finante! cel mai simplu ii dau un telefon la proprietar si il rogi sa mearga la finante sa elibereze decizia acea!
Antentie FARA o ASEMENEA decizie ca nu a fost reecuperata taxa Politia nu Inmtriculeaza nici o masina!

| MitroKta a răspuns:

Salut am citit acum un articol pe marginea acestui subiect. Dupa noua lege, la revanzare, trebuie platit din nou un timbru de mediu. Uite un link daca ai rabdare:
http://www.promotor.ro/......76453/pag2

| vallydboy explică (pentru MitroKta):

Pai masina pe care vreau sa o cumpar este primul proprietar daca eu o cumpar de la el platesc taxa de mediu?

| vallydboy explică:

Uitell benqtx@yahoo.com