| acov55 a întrebat:

Salutare tuturor. Am si eu o intrebare. Am un golf 4 iar temperatura apei nu creste cum ar trebui, ca la toate masinile la 90°C. Creste atunci cand merg cu prima sau a doua viteza, asta insemnand ca nu trebuie sa am mare viteza. Si atunci cand temperatura e la 90°C si merg cu cel putin 50 km/h apa incepe sa scada treptat,putin cate putin,pana ce ajunge la minim. Tin sa mentionez ca nici caldura nu da, doar cand e la 90°C. Si atunci cand ajunge temperatura la minim, da caldura la temperatura normala a masini. Ce problema poate ave? Multumesc

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Termostatul blocat pe deschis, indiferent de temperatura agentului de racire acesta trece prin radiator si este racit chiar si cand nu este cazul. Fiind rece, nu da caldura nici in masina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E defect termostatul de racire (blocat deschis), sau a fost demontat de cineva.
Mergi la piese auto cu certificatul masinii, cumpara un termostat nou (costa 30 de lei, maxim 100), apoi mergi la un mecanic sa ti-l monteze.
O sa ai nevoie si de niste antigel de completare, poti cumpara 1l + 1l de apa demineralizata (inca vreo 15 lei astea).