| Ionut231312 a întrebat:

Salut, am un golf 5 2008 1.9 tdi si am o problema la clima...cred
Atunci cand merg cu masina in oras nu are nicio problema, baga caldura cum trebuie, dar atunci cand merg pe autostrada sau undeva unde merg cu viteza mai mare nu mai baga, ci mai degraba baga aerul de afara, indiferent pe ce temperatura ar fi setata. de la ce poate fi?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe autostrada nu este atat de solicitat motorul ca in oras.
Deasupra, si viteza aerului este mai mare si nu are vreme suficienta sa se incalzeasca.

Mai demult, pentru a nu intra cantitate mare de aer rece in masina, multi au pus cate o bucata de carton intre grilajul frontal de aerisire si radiator.
Vorbeste cu cunostintele care aveau Dacii 1300!winking

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

"Pe autostrada nu este atat de solicitat motorul ca in oras."

De fapt pe autostrada e mai solicitat ca in oras, doar ca se face racirea mult mai bine.

| Ionut231312 explică (pentru Bula):

Ok, inteleg si am mai vazut masini care au bucati de carton la grilaj, doar ca nu conduc o Dacie 1300 ca sa se intample asta, si daca era ceva general as fi inteles, dar avand in vedere ca am prieteni cu acelasi golf 5 chiar mai vechi fara problema asta, ma gandesc ca e o buba la masina. ca doar nu s-au gandit nemtii sa faca la mine special asta...

| floryn1993 a răspuns:

Buna, temperatura apei, antigelu, termostat blocat. \ https://www.youtube.com/watch?v=UEnMF4zg2oM

| Ionut231312 explică (pentru floryn1993):

Temperatura apei e ok, sta in 90 tot timpul, urmatoarele doua nu sunt sigur.