| Costellino a întrebat:

Salutare tuturor. Am un Audi A6 2006 pe motorină, motor 3L care după ce a stat pe dreapta o vreme, nu a mai pornit. Am pățit la fel cu alt Audi A4 motor 2.5 tot motorină, mergea bine când l-am parcat, apoi după câteva luni când am vrut să o pornesc, nu a mai luat-o. Pare o problemă destul de des întâlnită la mașinile diesel care au stat pe dreapta o perioadă. Vreau să știu ce trebuie făcut să o pornesc la cheie fără să o trag sau cu spray. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

O mașină în stare bună pornește și după ani de zile, dacă și combustibilul își păstrează proprietățile. Mașinile cu probleme, poate chiar minore, nu pornesc. Pare să fie de vină pompa de combustibil sau pompa de înaltă presiune.

2 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

La toate mașinile trase pe dreapta o perioadă de timp, nu mai pornesc datorită uleiului care se lipește și se solidifică de piesele care sunt în mișcare, datorită particulelor de praf, apă. Problema este, de ce având o experiență negativă data trecută, de ce nu ați pornit mașina deloc în aceste luni, măcar o dată pe săptămână!

| Costellino explică (pentru ValentinMihai78):

Am avut un Cielo pe benzina care a stat pe dreapta mai mult de 1 an și a pornit la prima cheie. Îți spun spun de ce nu am pornit -o cu altă ocazie, mersi oricum de răspuns.