| GeorgeAlex a întrebat:

Salutare tuturor!
Cei care cunoașteți și îmi puteți da un sfat bun, ce marca de mașina mică de oraș as putea sa iau la 4000 €?
Ceva pentru consum mic dar și fiabila…Mulțumesc!

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce marca? Orice marca

Ce masina? benzina motor aspirat, nu ai turbo si piese inutile pentru oras care iti fac viata un chin daca mergi pe distante scurte si acestea se infunda

Bugetul de 4000k e ok pentru o astfel de masina cu motor mic pe benzina

Verificata temeinic alaturi de un amic priceput in ale auto si nu ar strica o verificare in service autorizat inainte de achizitie

Nu recomand nici cumpararea de la samsari persoane fizice si nici de la samsari societati ci direct de la proprietar
E atat de simplu sa cumperi de la proprietar, cauti o masina pe care omul a cumparat-o de noua acum 5-7-10 ani, acolo ai o certitudine cat de mica ca masina a fost intretinuta, certitudine pe care eu nu o am la o masina mana a 7-a, oricat imi arata aia cu dovezi ca s-au facut reviziile la timp

Insa nu exista un manual si niciun mod ca la carte care sa spuna ca toti prim propritarii sunt oameni cu dare de mana sau care au tinut masina in conditii optime cu investitie si revizii regulate, insa cum am zis merg pe argumentul ca 1 proprietar poate fi mai constiincios decat 4-5-10 proprietari carora le-a trecut aceeasi masina prin mana.
Dar nu este argumentul suprem, pentru ca nu exista un postulat in acest domeniu, al vanzarilor auto!

| Violleta2022 a răspuns:

Orice masina foarte mica care o gasesti in orasul tau, cu capacitatea cilindrica de 1.4 sau 1.6, fiindca acelea au consum foarte mic de petrol.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Violetta a inceput sa traduca raspunsurile de acum... auzi masina la ea consuma pentrol... hahahaha

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu mi-as lua un polo sincer. sau o Fabia.
VAG urile se repara la orice service destul de ieftin, au motoare economice.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate fi un Peugeot 308 hdi de generatie cat mai noua, sau 208.
Ori un Ford Focus cat mai nou, la banii aia.
Sau un Audi A3, dar nu pe benzina.
Ori Opel Astra J (orice motor) sau Corsa D 1.3 CDTI.
De asemenea, si Loganul/Sandero se inscriu foarte bine in cerintele tale, au motoare foarte ok. 1.5 dci are consum mic, la fel si 1.2 16V (benzina). Aceleasi motoare/mecanica le gasesti si pe Renault Clio, sau pe Renault Megane (o forma ceva mai premium).
Astea sunt exemplele fiabile cunoscute de mine.
Personal as alege 308 sau Focus, pentru ca sunt masini ce pot face drumuri lungi fara probleme, dar se descurca perfect si in aglomeratie.

| relian a răspuns:

Eu zic sa iti cumperi bilet la autobuz laughing e mai ieftin, si nu ai atitea optiuni, atitea masini ca nu mai stii ce sa alegi laughing Mai ramai si cu bani, poti sa faci altceva cu ei, sa iei ceva care sa mentina banii aia acolo, ori chiar sa si creasca numarul lor.
Iei un teren ceva, undeva, investitie buna.Masina cum ai cumparat-o cu 4 mii, cand ai plecat de acolo, deja valoreaza 3 mii laughing

| Frank51 a răspuns:

Polo mk5 1.2mpi

| Florian80 a răspuns:

Recomand cu toata caldura un WW polo sau Golf (de la 4 in sus).

| Lrs2015 a răspuns:

Vw Polo cu motor pe benzina natural aspirat
Toyota Aygo cu motor pe benzina natural aspirat