| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor, din curiozitate am inceput sa vad oferte de munca ca sofer profesionist si la toate pun nivel de experienta de 1 an, 5 sau 3. Am sunat la wabebers Romania si mi-au zis ca vor cu 6 luni de experienta deci treaba e naspa, nu am legaturi ca sa ma bage pe fir si ma gandeam (oare merita sa mai fac scoala de soferi daca nimeni nu angajeaza soferi neexperimentati?) Aveam de gand sa fac scoala anul viitor dar din cate am vazut mi-a cazut moralul la pamant, prefer sa mor. Sunt din Brasov numai ca acum ma aflu in strainatate. De ce unele firme cer liceu? Am B si anul viitor implineste 2 ani. Evitati comentariile obscene.

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu mai merge traba... este la pamant piata transporturilor in Romania si... cel mai usor gasesti in afara. USA, Irlanda, Danemarca si Olanda sunt tarile care cauta soferi de tir. In Irlanda este imposibil sa nu iti gasesti, macar pana faci 3 ani experienta, daca ai peste 3 ani experienta vei avea sanse si in Romania, daca nu chiar daca spun minim 6 luni la interviu vei fi respins fiindca sunt altii mai experimentati inaintea ta!

| mgtow a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Atunci de ce mai cer liceu? Si treaba cu experienta nu am cum sa mint dupa ce trece 1 an sau 3 ca am experienta, daca ma intreaba la ce firma am lucrat si sa le arat dovada de contract? Nesimtire curata.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru mgtow):

Cer experienta, le arati la ce firma ai lurat si dovedesti cu cartea de munca nu contractul ca nu tine nimeni cont de ala, si apoi te angajeaza... In Romania este singura solutie sa ai experienta in afara si singurele tari unde le poti face sunt Irlanda si Olanda, unde numrul de cereri este mult peste numarul de soferi!

| mgtow a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Sa ma explic mai bine: daca mi-as scoate categoriile si raman in pana trece timpul si imi cer dovada ca am lucrat in acei ani, si nu am, nu pot face nimic, asa ma gandeam inainte sa zic ca am condus ilegal dar nu ma cred, maicamea imi zice sa scot categoriile nu vrea sa ma lase pagubas si cred ca ar trebui sa-i zic sa nu iroseasca bani pedegeaba, ce crezi?

| FurtunaDiesel a răspuns:

Dai de permis, si poate o sa ai sanse dupa cativa ani fara sa iti ceara dovada, sau in Romania mai merg cu marile firme sa le dai 3-4 sute de euro si sa iti dea o dovada ca ai lucrat la ei, cum fac si studentii care au nevoie de practica pentru facultate!

| dana85 a răspuns:

Este normal sa se ceara experienta in acest domeniu, presupune responsabilitate mare, atentie, acuitate vizuala, experienta in situatii riscante, prezenta de spirit. Dar cum pentru orice inceput trebuie facut primul pas, nu poti sa-ti implinesti visul, decat urmand acest traseu si primul obstacol este scoala de soferi. Iti doresc succes!