| codpenal2018 a întrebat:

Salutare tuturor, pot învăța la permis auto categora b prin chestionare auto, fară să mai citesc legislația, so învaț pe derost?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Si poti lua carnet dar vii si intrebi unele lucruri ca nu stii sa mergi pe drum, care le inveti numai din OUG si din chestionare nu ai cum le afla. Iar eu te iau la misto pentru asta si ai sa incepi sa ma jignesti. Pe mine ma va durea in spate dar cand te va opri politia, te vei certa cu ei ca ti se vor parea unele chestii anormale, pentru ca nu stii legea, si eu voi fi razbunat - iti da amenda cea mai groasa.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa studiezi si legislatia rutiera si apoi sa faci chestionare, astfel nu te vei expune la greseli din cauza necunoasterii legislatiei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti, dar pe urma vei fi unul din multi alti soferi de pe drumurile patriei care doar au impresia ca stiu legislatie iar in realitate sunt praf la volan.

| Hexiled a răspuns:

Asta depinde mai mult de felul in care retii tu lucrurile, dar cred ca e mai bine sa inveti legislatia si sa ai o siguranta.

| codpenal2018 explică (pentru Hexiled):

Eu am reținut multe si rețin invat foarte bine prin metoda asta, oare nu voi avea vreo piedica la examen?, invaț toate chestionarere pe de rost din diferite surse sa fiu sigur ca le stiu nu ar fi bine asa?

| Hexiled a răspuns (pentru codpenal2018):

Sper sa nu ti pice ceva ce nu ai gasit in vreun chestionar

| ASMA14 a răspuns:

Da poti invata facand chestionare deoarece facand multe o sa le inveti pe derost dar nu prea o sa intelegi cum trebuie totul.Citeste si legislatia ca sa stii desore ce este vorba si sa intelegi semnificatia fiecarui lucru.

| GaryOfLivia a răspuns:

Nu recomand, eu prima dată am citit toată legislația (Nu am stat să o rețin cap-coadă, doar am citit) și m-am pus să fac teste când m-am trezit că sunt multe lucruri mai complicate pe care nu le știu (În mare parte sancțiunile) așa că m-am pus iar să citesc calumea legislația, dupa care iar teste.
Sunt multe chestii în legislație pe care nu le înveți din teste.

| cosmavirgil a răspuns:

Poti face chestionare pe drpciv-teste.ro
ai posibilitatea sa dai teste pe capitole, teste cu indicii si explicatii...si pe langa faptul ca dai testarea, ai ocazia sa mai prinzi si cate ceva din legislatie

| NanotekPink a răspuns:

Iti recomand Scoala rutiera.ro acolo gasesti toate intrebarile de la examen.