| Florin2020 a întrebat:

Salutare tuturor! Revin cu o intrebare de mecanică.
Am un mercedes e-class w212 din 2009. 2.1 diesel 204cp.
După un drum mai lung, motorul tremura cam rău la relanti... după aproximativ o săptămână, am mers mai sportiv să zic gen 4500rpm, la un moment dat motorul nu se mai tura, am schimbat treapta si motorul s-a oprit ca si cum nu mai avem curent. Nu a mai pornit, învârtea puțin ca si cum bateria ar fi fost moartă. L-am dus la un service, a doua zi mi-au spus ca e vibrochenul arborele cotit) rupt, (parcă la ultimul palier... cert e că a doua zi m-am dus sa iau mașina cu gândul să mai vorbesc si cu alți mecanici, atunci surpriză, mașina a pornit la prima cheie. Mi-au spus ca s-a racit motorul si d-aia pornește (si ca s-au dezlipit cuzineții. Masina porneste si acum. Sunt nedumerit, dacă vibrochenul ar fi rupt, ar mai porni mașina? Problema pe care am avut-o înainte cu o săptămână a fost filtru de particule înfundat și ambreiajul si volanta trebuie schimbate. Mulțumesc!

1 răspuns:
| SoulReaver a răspuns:

Eu stiu ca daca cuzinetii uzati porneste dar merge rau bate, nu trage etc. Cu vibrochenul rupt nu cred ca mai pornea. Zi sadea jos baia de ulei sa vada daca e rupt. Daca da stii ce ai de facut.