| Ionut7743 a întrebat:

Salutare. Vreau sa imi cumpăr si eu o camera de filmat pentru masina
Ce imi recomandati ca pe net am gasit numai prostii
Vreau ceva bun, sa aiba calitate buna, să vadă bine si noaptea, etc

Si mai am o intrebare penteu cunoscători.
Se gasesc camere si cu alimentare direct la 12-24 v?
Si cum pot sa o conectez direct la masina (am un golf 4) si in bricheta are curent mereu (si cand e cheia scoasă) si vreau sa pornească/oprească cu contactul.

2 răspunsuri:
| Țoglă a răspuns:

Camere-oglinzi sunt cele mai bune, costă în jur de 200lei. Ai la ele și filmare din lunetă + conectare marșarier.
Să cumperi de pe un site cunoscut, nu de la oricine.

| Trioda a răspuns:

O adresa, si preturi in functie performante si de buzunarul tau.
Cele mai performante, sunt cele mai bune insa si cele mai scumpe.

Da, se alimenteaza la baterie auto 12 volti pana la 30 volti deci si 24.

La Golful tau, desigur poti apela la un atelier electric, sau o poti conecta singurel, nu necesita studii la NASA..trebuie doar sa tragi 2 fire, litate, bine facute la izolatie, plastic etc. unul de - minus si unul de + 12 volti,- de preferinta diferit colorate, daca nu ai culori diferite, la cel de + faci un nod la capatul dinspre camera.
Minusul al conectezi sub un surub, cauta linga tabloul electric, un surub infiletat in tabla masinii, acela va fi cel mai bun loc.
Alimentarea de + 12 volti, care dupa testarea ta, al conectezi la tabloul de sigurante, testare care se face astfel :
Cu o lampa de control legata cu un capat la - sasiul masinii.(lampa control o poti confectiona cu un bec de 12 volti/5 wati etc ai lipesti 2 fire lungi, sau un soclu de bec etc) cu lampa cauti prezenta sau absenta + 12 volti, unde nu gasesti, lasi acolo conectat firul, pui contactul, daca se aprinde, acolo poti lega si tu alimentarea de +12 volti.
Conectezi atent firul, dupa siguranta..sa nu atinga prin mustatile lui alte sigurante etc,apoi le pozitionezi,ascunzi pana unde iti trebuie tie,izolezi atent cu izolier de plastic etc,conectezi si camera,si la contact pus aceasta va intra in functiune.
Umbli la setari,activezi functia LOOP,adica sa rescrie memoria la umplerea ei,cardul de memorie se va umple la un moment dat,si ar trebui sters,functia aceasta face singura aceasta rescriere de memorie fara interventia ta.
Activezi si senzorul G. la soc,pentru ca in momentul unei coloziuni,camera sa treaca automat filmarea pe Loked,adica va ramane in memorie si nu va putea fi stersa decat de utilizator expres si nu de camera.
In rest, sa nu te astepti la performante fantastice noaptea, cand camerele in general cele ieftine sunt total oarbe, nu vad mai nimic, chiar cu farurile aprinse, ca au 2 sau 6 leduri in jurul obiectivului, este o simpla butaforie, nu vad noaptea doar cu LED-urile acelea mai nimic, si tu te astepti sa filmeze la 10 metri in fata ta. :)
Ca optiune,de securiate,o poti lasa pornita in parcare la Mol de exemplu, cu functia 'Senzor miscare'' activat, si atunci camera va filma numai cand cineva, ceva, om, masina etc se va misca prin fata ei.etc,apoi cand revii poti dezactiva functia, daca totul este in regula cu masina.
Deci pretul decide calitatea!
Succes!

https://www.usmart.ro/......to--30.htm