| Andy0202 a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina.Cum se inmatriculeaza o masina adusa din Germania care este cu numere rosii de la cel care a adus-o? Precizez ca masina a fost adusa in Romania de un tip si acum are numere roșii, cum as putea sa o inmatriculez după ce o cumpăr, care ar fi procedura?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Suni la un birou de inmatriculari si platesti intre 100 - 300€ apoi in 5 zile sau 2 saptamani esti rezolvat cu actele. Nu merita sa te complici doar daca ai burta si vrei sa slabesti pun-te si fa drumuri la greu

| Simpatic a răspuns:

Eu n-as cumpara de la un tip care a adus masina din Germani, ca acel tip este samsar si tu platesti bani buni in plus pe un cazan cu km dati inapoi.
Pe de alta parte masina se inmatriculeaza in felul urmator:
https://www.acteinmatriculareauto.com/

| Frank51 a răspuns:

- Faci o programare la RAR(de obicei dureaza deci fa-o devreme)
- Iei masina in evidenta la primarie(cu contractul de vc)
- Platesti asigurare, taxele pentru certificatul de inmatriculare, placute
- Mergi cu toate actele la DRPCIV local

Restul actelor(cereri, copii) necesare le gasesti cu un search pe google.

| Simpatic a răspuns (pentru Frank51):

Dar de ce sa faca RAR, poate nu ma pricep eu caci am luat masini numai din RO, dar a zis ca are numere rosii masina, deci nu a facut RAR-ul deja?

| Andy0202 explică (pentru Simpatic):

Sincer sa fiu nu l-am întrebat pe domnul respectiv, dar bănuiesc că are ca nu ar fi mers să-și pună numere rosii

| Frank51 a răspuns (pentru Simpatic):

Numerele rosii = provizorii = nu ai nevoie de itp/rar/orice altceva.

| Simpatic a răspuns (pentru Frank51):

Da

| Andy0202 explică (pentru Frank51):

Stiti cumva daca mai trebuie plătit anul asta impozitul la masina?(eu ma gandesc ca el a platit-o)ce stiti voi?

| Frank51 a răspuns (pentru Andy0202):

Doar el iti poate spune daca l-a platit sau nu.

| Andy0202 explică:

Mentionez ca masina este sută La sută verificată la reprezentanta...Nu are km falși si nici lovita

| Simpatic a răspuns (pentru Andy0202):

winking atunci mergi la operatiunea inmatricularea!